Emlak Vergisi Nedir ve Nasıl Ödenir ?

blog-gorsel

20.2.2020

Emlak Vergisi Nedir ?

Emlak vergisi , tapu kayıtlarında geçen, kendi adınıza ait olan konut , arsa , arazi ve bina gibi taşınmaz mal varlıklarından alınan vergiye emlak vergisi denir. Emlak vergisi, her türlü taşınmaz maldan alınan ücret bedeli olarak bilinir. Taşınmazın özelliklerine göre farklı kriterler belirlenir ve farklı miktarlarda ücretler ödenir. Taşınmaz özelliklerine ve hesaplama kriterlerine göre  hesaplamalar yapıldıktan sonra kişinin ödeyeceği emlak vergisi tutarı ortaya çıkar.

Sürekliliği olan emlak vergisi, arazi ve bina vergisi olmak üzere iki türlüdür. Her yıl düzenli olarak belediyeler tarafından tahsil edilen bu vergi tek seferde ödenebileceği gibi iki taksite de bölünebilir.

İlk taksitlendirme mart, nisan ve mayıs aylarında; ikinci taksitlendirme ise kasım ayındadır.

 

Emlak Vergisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emlak vergisi başvurusu için taşınmazın bulunduğu belediyeye giderek başvuru yapabilirsiniz. Emlak vergisi ödemek isteyen mükellefler, belediyelerden temin edilen formu eksiksiz doldurması gerekir.

Başvuru için gerekli belgeler:

 • Tapu fotokopisi,
 • Vergi numarası ve T.C. kimlik numarası
 • Binalar için yapı kullanma izin fotokopisi,
 • Binanın bulunduğu adres (mahalle, sokak ve numarası)
 • Beyan sahibinin ikamet ve arsa işyeri adresi

Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır ?

Taşınmazın resmi değerine göre hesaplanan bedel, gayrimenkule göre değişim göstermektedir. Ayrıca gayrimenkulun bağlı olduğu belediye, Büyükşehir Belediyesi ise ödenmesi gereken vergi 2 katına çıkıyor. Konut türüne göre evin değeri üzerinden; büyük şehir belediyelerinde binde 2, belediyelerde ise binde 1 olarak hesaplanmaktadır.

Emlak Vergisi Nereye Ödenir ?

Emlak vergisini ödemek istediğiniz taşınmazın bulunduğu belediyeye başvurarak gerçekleştirebilirsiniz. Emlak vergisini ödemek için belediyeye gitmeden de ödeme yapmanız mümkündür. Ödeme işlemini PTT ile havale ile ya da emlak vergisi mükellef numarasını kullanarak yapabilirsiniz. Ayrıca E-Belediye sistemiyle de ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

1. Taşınmazın Bağlı Olduğu Belediye

Emlak vergisi ödemesini yapmak için, taşınmazın bağlı bulunduğu belediyenin ödeme noktalarına başvurarak gerçekleştirebilirsiniz. Emlak vergisi ödemesinin en uygun yolunun bu olduğundan bahsedebiliriz. Banka veya internetten başvuruları ile uğraşmak istemiyorsanız belediyenize giderek ödemenizi gerçekleştirmek sizler için çok uygundur.

2. Taşınmazın Bağlı Olduğu Belediyenin Hesabının Bulunduğu Banka Şubeleri

Emlak vergisi ödemesini yapmak için, taşınmaz malın bulunduğu belediyenin hesabı olan bankaların şubeleri üzerinden veya ilgili hesaba EFT veya havale gerçekleştirerek de ödeme yapmanız mümkündür.

3. E-devlet Üzerinden Ödeme Yapma

Emlak vergisi ödemesini yapmak için internet üzerinden, online olarak yapmanız da mümkündür. E-Devlet, devlet hizmetlerinin vatandaşa elektronik ortamda oldukça güvenli, hızlı ve kesintisiz sunulduğu bir platformdur. Emlak verigisi ödeemelerini e-Devlet üzerinden yer alan İnternet Vergi Dairesi hizmetini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet aracılığıyla, güncel olarak emlak vergisi borcunuzun ne kadar olduğunu öğrenebilir ve  ödemeniz gereken miktarı görebilirsiniz.

4. PTT Yoluyla Ödeme Yapma

Emlak vergisi ödemesini yapmak için PTT'nin en yakın şubesine başvurarak emlak vergisi ödemenizi yapabilirsiniz. Emlak vergisini ödeyeceğiniz taşınmaz, yaşadığınız ilden başka bir ilde bulunuyorsa, o halde yine belediyeden PTT havalesi ya da taşınmazın bulunduğu belediyenin banka hesap numaralarına havale edebileceksiniz. Bu sizlere büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Başvurduğunuz PTT şubesindeki görevli sizden ödemeyi gerçekleştirebilmesi için vergi mükellef numarasını isteyecektir. Bu yüzden vergi mükellef numaranızı PTT şubesine gitmeden önce hazır etmenizi öneririz.

5. Bankalar Aracılığıyla Ödeme Yapma

Son zamanlarda bankaların internet şubeleri üzerinden de emlak vergisi yatırmak mümkün hale geldi. Tabii ki  burada tercih edeceğiniz bankanın ilgili kurumla anlaşmasının olması gerekmektedir.

Emlak Vergisinden Kimler Muaftır ?

2006 yılında alınan Bankalar Kurulu kararı ile; 

 • Brüt yüzölçümü 200 metrekareyi geçmeyen ve tek meskeni bulunanlar
 • Geliri olmadığına dair belge sunanlar
 • Gaziler
 • Şehitlerin dul ve yetimleri
 • Engelli Yurttaşlar
 • Gelirleri Sosyal Güvenlik Kurumlarından tahsil ettikleri emekli aylığı, dul aylığı, yetim aylığı, ölüm aylığı ile sınırlı olan bireyler, emlak vergisinden muaftır.

 

 

 

 

Sadece bilgi amaçlıdır. Yasal sorumluluk açısından, konu hakkında ilgili kamu kurumlarının karar ve tavsiyelerine riayet edilmesi gereklidir.

RE-OS Size Gayrimenkul Bulsun