Mükemmel Bir Gayrimenkul (Emlak) Web Sitesi İçin 6 İpucu

blog-gorsel

20.3.2020

Gayrimenkul danışmanlarının daha iyi temsil ve daha çok potansiyel müşteriye ulaşabilmek için yapması gerekenlerden biri, mutlaka kendilerine ait bir emlak web sitesinin olmasıdır.

Günümüzde yapılan işlerin geçmişe oranla iyiden iyiye dijital tarafa kaydığını, dijitalleşmeye kapalı olan şirketlerin de diğer rakiplerine oranla etkilerinin yıllar geçtikçe azalacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yaşadığımız bu dijital çağ'da sürekli yenilikçi olmak, dünyada yaşanan son teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek çok önemli bir hal almıştır. Dijitalleşmenin yoğun olduğu böyle bir dönemde emlak sektöründe de gayrimenkul danışmanlarının piyasadaki son gelişmeleri takip etmesi çok önemlidir.

Bunun yanında gayrimenkul danışmanlarının daha çok potansiyel müşterilere ulaşmak için yapması gerekenlerden biri mutlaka bir emlak web sitesinin olmasıdır. Bugün sizlere "Mükemmel bir emlak web sitesi için 6 ipucu" hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

1. Güvenilir bir web hosting'i seçmek

İnternet teknolojisinin sürekli olarak geliştiği günümüzde, firmaların kendilerini tanıtan ve yansıtan bir web sitesinin olması, çok önemli hale gelmiştir. Çünkü müşteriler, almak istedikleri ürünler hakkında ilk aramalarını sokakta değil, internet ortamında başlatmaktadır. Eskiden bir konu hakkında "bilene danışmak" ile başlayan araştırma süreci; günümüzde merak ettiğimiz tüm bilgileri, başka kimseye soru sormaya gerek olmadan internette arattırmaya dönüştü. Bu açıdan, sizin hakkınızda veya hizmetini sunduğunuz, tanıttığınız ürünler hakkında doğru ve güncel bilgileri internette websitenizde bulundurmak zorundasınız. İşte bu noktada, kullanıcı deneyimi açısından sitenizin mobil uyumlu olması kadar aynı zamanda hızlı olması, 7/24 sitenizin açık kalması, takılmaması, içeriklerin düzgün gözükmesi çok önemlidir. Dolayısıyla tüm bunlar için tasarımsal öğelerin yanısıra, websitenizin üzerinde barındırıldığı sunucu ortamı için kaliteli ve güvenilir bir web hosting'i seçmeniz çok önemlidir. Seçim yaparken bu kriterleri mutlaka göz önünde bulundurun. 

Bu noktada farklı modern tasarımları ve logonuza uygun renk seçenekleriyle dakikalar içinde yayına alabileceğiniz hazır web siteniz, RE-OS.com Emlak Sistemi tarafından kaliteli hosting altyapısıyla sizlere özel olarak sunulmakta. Üstelik Google sonuçlarında yukarıda görünmenizi sağlayacak SEO, Facebook reklamlarınızın sonuçlarını izleyebileceğiniz Facebook Pixel Code entegrasyonu ve mobil cihazlara uyumluluk dahil her açıdan hazır şekilde. 
REOS Emlak Sistemine girdiğiniz tüm portföyler web sitenizde otomatik olarak çıkar. Türkçe - İngilizce - Rusça - Arapça- Farsça - Azerice - Karadağca dil seçenekleriyle müşterileriniz web sitenizden portföyleri inceleyebilir, ofis ve danışmanlarınız hakkında bilgi sahibi olabilir ve sizlerle iletişime geçebilirler. Üstelik web sitenizde ofisinizi haritada işaretleyebilir ve müşterilerinizin size kolayca ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

2. Sitenizde özgün fotoğrafların ve diğer görsellerin yer alması

Potansiyel müşterilerin gayrimenkul sitelerinde gezinirken belki de en çok dikkat ettiği durumlardan biri, ev incelemesi yaparken göz gezdirdiği fotoğraflar ve varsa video, 360 sanal tur gibi görsel yardımcılardır. Bu noktada satışa ve kiraya çıkaran mülk sahibi kişinin yanında, sizler de o kişilere destek sağlayabilirsiniz. Alıcı veya kiracı adayı müşteriler, bir eve bakarken detaylıca evi incelemek ister. Kaliteli bir şekilde çekimleri yapılan evlerin diğer evlere göre daha çok potansiyel müşteriye olasıdır. Yıllar geçtikçe gayrimenkul web sitelerinde sanal gerçeklik sayesinde evi oradaymış hissiyatı verir gibi inceleme şansı bulacağımız günlerin de çok yakın olacağını belirtmek isteriz. Bu açıdan iyi fotoğraf çekmeyi bilmelisiniz, üstüne mümkünse video çekmeli ve 360 sanal turlarla uzaktaki müşterilerinize de hizmet verebilmelisiniz. Bu konularda Udemy.com üzerinden eğitimler alabilirsiniz.

3. Firmanızı açık ve doğru bir şekilde anlatın

Potansiyel müşterilerin sitenize girerken sizler hakkında bazı bilgilere ve fikirlere sahip olmanızı sağlamanız gerekir. İş geçmişinizi, eğitim ve sertifikalarınızı, sunduğunuz profesyonel emlak hizmetlerini, uzmanlık bölgelerinizi, gayrimenkulde özel uzmanlık tiplerini açık bir şekilde ve anlaşılır bir dilde anlatmanız çok önemlidir. Müşterilere ne gibi hizmetleri sağladığınızı belirtirken hitap şekliniz de çok önemlidir. Ayrıca sloganınızı özgün ve görünür bir şekilde sitede yer alması lazım.

4. Basit kullanım ( Kullanıcı deneyimi)

Gayrimenkul ilan sitelerinin belki de en önemli sorunlarından birisi, portalların karmaşık bir yapıya sahip olmasıdır. Yapacağınız aramaya direkt ulaşamamak ya da tam olarak o konu hakkında tam bilgi verilmemesi gibi durumlar da mevcut. Bunların önüne geçmek için sade ve basit bir site kullanımı olması çok önemlidir. İnsanlar bir şeyi ararken direkt o sonuca ulaşmak isterler. Hizmetleri belirtirken ve gayrimenkulleri listelerken, ilgiye göre sıralı bir şekilde belirtmek gerekir. 

5. Ulaşılabilir olun

İnsanların sizlere rahat bir şekilde ulaşabilmesi çok önemlidir. Sitenizde iletişim kısmı oluşturup adres, mail ve telefon gibi tüm iletişim bilgilerini eksiksiz ve detaylı bir şekilde yer alması potansityei müşterilerin sizlere ulaşması için olmazsa olmazlardandır. İletişim formlarınızın, robot bilgisayar saldırılarına karşı korumalı olması gerekir. Aksi takdirde bir gecede onbinlerce form saldırısına maruz kalabilirsiniz.

6. Portföyünüzü hedef kitlenize göre alın ve doğru kişilere göre sunun

Gayrimenkul portföyünüzü belirlemeden önce hedef kitlenizi belirlemeniz gerekir. Portfoyünüze koymak istediğiniz gayrimenkulleri kategorilendirmeniz, hangi zamanda hangi gayrimenkule ne kadar zaman ve enerji sarf etmeniz gerektiği noktasını da aydınlatmış olacaktır. RE-OS.com size bu açıdan doğru veritabanı sunar ve websitenize entegre olduğu için ikinci bir iş yapmanıza gerek kalmaz.

Diğer yandan, yazlık tatil evlerini kıştan itibaren portfoyünüze eklemeye çalışmanız veya hizmet vermeniz mümkün olmayan bir başka şehirden portföye mülk almanız size çok fazla bir şey kazandırmayacaktır. Portfoyünüze eklemek istediğiniz emlakların hangi alcıya hitap etmesi gerektiğini bilmemiz önemlidir. Yani alt gelir gurubunun olduğu bölgelerde piyasa değeri yüksek gayrimenkulü portfoyünüze eklediğiniz takdirde bunu satmanız diğerlerine oranla daha fazla zor olacaktır. Diğer bir nokta ise örnek olarak aile yaşantısına önem veren potansiyel gayrimenkul alıcılarınızın çoğunlukla bekarların ya da öğrenci kesimin bulunduğu bölgeden ev almak istemeyeceğini belirtmek gerekir. 

Bugünkü yazımızda iyi bir gayrimenkul web sitesi için ipuçları vermeye çalıştık. Daha sonraki yazılarımız için bizleri takip etmeyi unutmayın.

 

 

 

 

Bilgilendirme Notu:

 (*) Bu site üzerinde yer alan tüm makalelerdeki bilgi ve açıklamalar, ziyaretçilerin faydalanması amacıyla ücretsiz sunulmaktadır. Sitede yer alan tavsiyeler, ticari satış veya alım tavsiyesi içermez. Her hangi bir ticari işlemde, yetki belgeli gayrimenkul danışmanlarından ve/veya hukukçulardan destek alınması tavsiye edilir.

Tüm yazılarımızda Emlakçı ifadesi yerine, Gayrimenkul Danışmanı, Emlak Danışmanı, Broker gibi modern ve kaliteli tanımlamaları kullanmak istiyoruz. Ancak mesleğin genel kabul görmüş ifadesi olarak Emlak Danışmanlığı, Emlakçılık gibi ifadeler tüm Google aramalarında oturmuş tanımlar halinde. Bu sebeple, sizlere blog/makale tekniklerini anlattığımız yazılarda olduğu gibi, "arandığı şekliyle" olması gereken ifadeleri yazılarımızda geçirmek ve bu sayede bulunurluğu arttırmak zorundayız. Bu açıdan, makalelerimizin bazı yerlerinde Emlakçı, bazı yerlerinde ise Gayrimenkul Danışmanı veya Broker gibi ifadeleri mecburen cümle içinde kullanıyoruz. Bilgilerinize sunarız.

RE-OS Size Gayrimenkul Bulsun