Rezidans Nedir? Rezidansta Yaşamanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

blog-gorsel

2.6.2019

Rezidansları otel konforu yaşatan konutlar diyebiliriz. Rezidans'ları normal konutlardaki dairelerden ayıran en temel farklar, hizmet ve güvenliğin üst düzeyde olmasıdır.

Rezidans Nedir?

Rezidans denildiği zaman ilk akıllara gelen durum çok katlı, tekli ve modern binalardır. Rezidans, içinde yaşayanlara konforlu bir yaşam ve hizmet sunan, çoğunlukla Amerikan tarzı mutfaklara sahip olan ve teknolojik beyaz eşyaların içinde hazır bulunduğu, hayatı kolaylaştıracak bir çok hizmeti sağlayan, sosyal ve güvenlik imkanları olan, 7/24 resepsiyon hizmeti sunan,  teknoloji açısından üst düzeyde olan ve yüksek kaliteli yapı olarak tanımlayabiliriz. Rezidansları otel konforu yaşatan konutlar diyebiliriz.

Bunların haricinde rezidansların sahip olduğu diğer özellikler odalarda uydu TV, internet bağlantısı, direkt telefon, klima ve iklimlendirme alışveriş servisleri, otopark imkanları, yüzme havuzu, spor salonu ve sosyal tesisleri barındıran konforlu yaşam alanlarıdır.

Rezidanslar bir nevi otel mantığıyla işletilen yapılar diyebiliriz. Genellikle lüks konutlar olarak bilinir.

Rezidansların en önemli özellikleri şehir merkezlerinde veya şehir merkezlerine çok yakın ve küçük alanlarda yüksek kaliteli standartlarında yaşam sunmalarından bahsedebiliriz. Rezidans'ları normal konutlardaki dairelerden ayıran en temel farklar, hizmet ve güvenliğin üst düzeyde olmasıdır. Hizmetler olarak dairelerin temizliğinin yapılması, her hangi bir problemde veya arıza bakım ve onarımın yapılması, çamaşırhane, kuru temizleme, marketlerden alışveriş imkanının sağlanması, vale hizmeti gibi diğer normal konutlarda sunulmayan hizmetlerin rezidaslarda sağlanıyor olması en önemli farklardır.

Rezidansların girişinde 7/24 hizmet veren resepsiyon birimi bulunmaktadır. Rezidansda oturan dostlarını ziyareten gelen misafirler resepsiyon tarafından karşılanmakta ve rezidans sakinlerinden izin alınmadan içeri  girişlere de müsaade edilmiyor. Bu sayede hırsızlık olayları gibi kötü durumların yaşanması çok ama çok zordıur. Hatta lüks rezidanslarda giriş kartları bulunur ve asansöre okutulan bu kart ile sadece gideceğiniz kata ulaşabilmektesiniz. Bu şekilde davetsiz, yabancı misafirler engellenmiş olur.

Rezidansta Yaşamanın Avantajları Nedir ve Hangi Hizmetleri Bekleyebiliriz

Akıllı bina sisteminin yer alması

Merkezi bölgelerde yer alması

24 saat güvenlik

Beyaz eşyaların dairelerde hazır bulunması

Yüzme havuzu, spor salonu, spa mevcut olabilir

Su ve elektrik'te hiç kesilme yaşanmaz

Otopark sorunu yoktur

Teknik servis hizmeti

Bina temizliğinin her daim yapılması

Ses yalıtımı ve iklimlendirme özelliklerine sahip olunması

Kuru temizleme, kuaför gibi hizmetlerin yer alması

İhtiyaç olan her yere yakınlık, ulaşım kolaylığı

 

Rezidansta Yaşamanın Dezavantajları

Aylık aidatların genellikle çok yüksek oluşu

Balkon kavramının olmaması

Çevresinin normalden daha pahalı olması

Dairelerin m2 olarak normalden daha küçük olması

Çocuklu ailelerin yaşam tercihleri arasına girmemesi

 

 

 

 

 

 

Bilgilendirme Notu:

(*) Bu site üzerinde yer alan tüm makalelerdeki bilgi ve açıklamalar, ziyaretçilerin faydalanması amacıyla ücretsiz sunulmaktadır. Sitede yer alan tavsiyeler, ticari satış veya alım tavsiyesi içermez. Her hangi bir ticari işlemde, yetki belgeli gayrimenkul danışmanlarından ve/veya hukukçulardan destek alınması tavsiye edilir.

Tüm yazılarımızda Emlakçı ifadesi yerine, Gayrimenkul Danışmanı, Emlak Danışmanı, Broker gibi modern ve kaliteli tanımlamaları kullanmak istiyoruz. Ancak mesleğin genel kabul görmüş ifadesi olarak Emlak Danışmanlığı, Emlakçılık gibi ifadeler tüm Google aramalarında oturmuş tanımlar halinde. Bu sebeple, sizlere blog/makale tekniklerini anlattığımız yazılarda olduğu gibi, "arandığı şekliyle" olması gereken ifadeleri yazılarımızda geçirmek ve bu sayede bulunurluğu arttırmak zorundayız. Bu açıdan, makalelerimizin bazı yerlerinde Emlakçı, bazı yerlerinde ise Gayrimenkul Danışmanı veya Broker gibi ifadeleri mecburen cümle içinde kullanıyoruz. Bilgilerinize sunarız.

RE-OS Size Gayrimenkul Bulsun