Portföy Nedir?

blog-gorsel

2.6.2019

Portföy nedir? Portföy yönetimi nasıl yapılır? Avantajları nelerdir?

PORTFÖY NEDİR ?

Hayatımızın her alanında bizi zor duruma sokabilecek risklerle karşılaşırız. Yatırım söz konusu olduğunda da bu riskleri azaltmak için bazı önlemler almamız gerekir. Bu önlemlerin başlıcası da portföy oluşturmaktır. Bu nedenle yatırımcıların hedeflerine yönelik portföy hazırlamaları çok önemlidir.

Portföy, bir yatırımcının yatırım yapmak ve kazanç sağlamak amacıyla elinde tuttuğu aynı veya birbirinden farklı özellikteki birden fazla yatırım aracında (nakit para, döviz, altın, tahvil, hisse senedi, mevduat ve bono gibi) oluşturduğu toplam değerdir. Emlak sektöründe portföy ise işin en önemli noktalarından biridir. Kısaca temsil edilen gayrimenkulleri ve o gayrimenkullere ait bilgileri içeren liste olarak tanımlanabilir. Yani kazanç üretmenizi sağlayacak olan ürünlerinizi temsil eder. 

PORTFÖY NASIL OLUŞTURULUR, NASIL YÖNETİLİR ?

Başarılı bir emlak danışmanı olmak için mutlaka portföy oluşturulması gerekir. Portföy yönetiminin en büyük avatajı ise kişiye özel olmasıdır. Portföy yönetimi sırasında dikkat edilmesi gereken başlıca konu gayrimenkul- müşteri eşleştirmesidir. Portföyünüzde yer alacak emlakların hangi müşteriye hitap ettiğini bilmeniz oldukça önemlidir. Daha da önemlisi hitap ettiğiniz müşteri segmenti için özel bir çalışma ile portföyünüzü oluşturmalısınız. Potansiyel müşterilerinizi belirlemeniz, sahip olmanız gereken portföy karmasını oluşturacaktır. Portföyünüzü yönetirken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da portföyünüzde yer alacak emlakların sınıflandırılmasıdır.

Kısacası emlakta portföy iş yapmanızı sağlayan tüm taşınmazlardır. Gayrimenkul danışmanları için başarılı bir portföy yönetimi çok önemlidir. Çünkü portföy demek, çeşitlilik demektir ve bu çeşitlilik karşılaşabileceğimiz sorunlara karşı olası riskleri azaltır, başarı potansiyelinizi arttırır.

 Portföyünüzü oluştururken ve yönetirken kullanılabilecek bazı yöntemler ise şunlardır:

  1. Geniş bir çevreye sahip olun. Kabarık bir telefon rehberinizin olması oldukça faydalı olacaktır. Rehberinizdeki herkese özel günlerde mesaj atarak akılda kalıcı olabiliriniz. Ayrıca çevrenizdeki insanlara emlak ihtiyaçlarının olup olmadığını sorabilir, ihtiyaçları olduğu zaman sizinle görüşmeleri için onları yönlendirebilirsiniz.
  2. Bölgenize hakim olun. Yakın çevrenizdeki emlak ilanlarını mutlaka takip edin. Bunun için online veya basılı tüm ilan mecralarına ama özellikle de ilan portal sayfalarına sık sık göz atmanız gerekir.
  3. Sosyal medya hesaplarınızı ve web sayfanızı aktif ve etkili kullanın. Bu sayede daha çok kişiye daha kolay ulaşabilirsiniz.
  4. Mutlaka ofisinize ait bir kurumsal web siteniz olsun. Website adresiniz kartvizitinizde yer alsın. Sosyal medya sayfalarınız veya whatsapp üzerinden paylaşacağınız tüm portföy bilgilerini, kendi website adresiniz (domain url adres) linki ile paylaşıyor olun.
  5. Bulunduğunuz bölgeyi sizin için avantaj haline getirin. Çevrenizdeki esnaflarla ve diğer iş sahipleriyle aranızı iyi tutmanız, ara ara küçük ziyaretler yapıp portföy için öneride bulunmanız  sizin için oldukça faydalı olacaktır.
  6. Eski müşterilerinizle olan iletişiminizi koparmayın. Sizden memnun olmuş eski müşterileriniz sizin için çok iyi referanstırlar.
  7. Başarılı bir reklam ve pazarlama tekniği kullanın. Emlak sektörü ani değişimlerden kolayca etkilenebilen, bu nedenle de sürekli aktif olmanız gereken bir sektördür. Piyasaya ayak uydurmak için akılda kalıcı reklamlar vermelisiniz.
  8. Yılın belirli dönemlerinde olan göçleri takip edin. Örneğin etrafınızdaki kamu alanlarına yapılan tayin ve atamaların tarihlerini takip edebilirsiniz. Bölgenizdeki eğitim kurumlarının kayıt dönemleri de aynı şekilde önemli tarihlerdir.
  9. Sadece emlak araştırması yapmak bazı durumlarda yeterli olmayabilir. Bölge ve gayrimenkuller hakkında online verilere Tapusor, Endeksa, Reidin gibi "pazar datası" üreten firmalardan servislerden faydalanarak da ulaşabilirsiniz.
  10. İhtiyaç halinde gerekli bakım ve onarımı yapacak olan yerlerle de iletişim halinde kalmanız size avantaj sağlayacaktır.

Portföy yönetimi konusunda RE-OS sizlere çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Siz de Re-Os'un portföy yönetimi özelliğiyle ilanlarınızı kolayca yönetebilirsiniz.  RE-OS ile saniyeler içinde portföyünüzü sunum haline getirebilir, hemen o an mail atabilirsiniz. Ayrıca REOS portföylerinizde uygun müşteri taleplerini otomatik eşleştirir. Bu sayede potansiyel müşterileri en kolay şekilde gerçek müşterilere dönüştürebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bilgilendirme Notu:

 (*) Bu site üzerinde yer alan tüm makalelerdeki bilgi ve açıklamalar, ziyaretçilerin faydalanması amacıyla ücretsiz sunulmaktadır. Sitede yer alan tavsiyeler, ticari satış veya alım tavsiyesi içermez. Her hangi bir ticari işlemde, yetki belgeli gayrimenkul danışmanlarından ve/veya hukukçulardan destek alınması tavsiye edilir.

 

Tüm yazılarımızda Emlakçı ifadesi yerine, Gayrimenkul Danışmanı, Emlak Danışmanı, Broker gibi modern ve kaliteli tanımlamaları kullanmak istiyoruz. Ancak mesleğin genel kabul görmüş ifadesi olarak Emlak Danışmanlığı, Emlakçılık gibi ifadeler tüm Google aramalarında oturmuş tanımlar halinde. Bu sebeple, sizlere blog/makale tekniklerini anlattığımız yazılarda olduğu gibi, "arandığı şekliyle" olması gereken ifadeleri yazılarımızda geçirmek ve bu sayede bulunurluğu arttırmak zorundayız. Bu açıdan, makalelerimizin bazı yerlerinde Emlakçı, bazı yerlerinde ise Gayrimenkul Danışmanı veya Broker gibi ifadeleri mecburen cümle içinde kullanıyoruz. Bilgilerinize sunarız.

RE-OS Size Gayrimenkul Bulsun