Emlak Ofisi Açmak İçin Gereken Belgeler Nelerdir ?

blog-gorsel

30.5.2019

Emlak Ofisi Açmak İçin Aranılan Şartlar

Günümüzde, sektöründe büyüme gösteren ve talep gören iş kollarından birinin gayrimenkul sektörünün olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle yeni yapılan, yapılmaya devam edilen yaşam alanlarının artmasıyla beraber, gayrimenkul sektörünün sürekli ve hareketli bir iş kolu olduğundan bahsedebiliriz. Emlakçılık çok avantajlı ve karlı bir iş gibi gözükse de, emlakçının elde ettiği gelirin, bulunduğu şehre ve bölgeye göre çok değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Bugün ki yazımızda gayrimenkul sektörüne giriş yapıp, girişimcilik deneyimi yaşamak isteyenlerin emlak ofisi açmak için gereken belgeleri nelerdir, bunlardan bahsedeceğiz.

Emlak Ofisi Açmak İçin Yetki Belgesi Verilmesinde Aranılan Şartlar

 

 • Gayrimenkul işi ile uğraşmak, emlak ofisi açmak için öncelikle öğrenim durumunun en az lise diplomasına sahip olmanız gerektiğini unutmayalım.   
 • Esnaf ve Sanatkârlar odasına kayıt işlemlerinin yapılmış olması
 • Kurumlar vergisi ya da Gelir vergisi mükellefi olunması,
 • Konkordato ilan etmemiş olması,
 • Mesleki yeterlilik belgesinin (Seviye 4 veya Seviye 5) bulunması ya da emlak yönetimi ile alakalı bölümlerden ön lisans düzeyinde mezun olması,

 

 

 

Emlak ofisi açmak için gerekenler:

1)Vergi Dairesi Kaydı

Vergi dairesine başvurmadan önce bazı gerekli belgelere sahip olmanız gerekir. Başvururken belgelerinizin eksiksiz bir şekilde tam olduğundan emin olun.

 1. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 2. İkametgah belgesi
 3. İmza sirküleri
 4. İşe başlama formu
 5. Tapu fotokopisi

Vergi dairesine başvuru yapıldıktan sonra görevli kişiler adresinize gelerek incelemeler yapar. İnceleme sonucu memur sizlere yoklama fişinin bir kopyasıını verir. O almış olduğunuz yoklama fişinin kopyası ile tekrardan vergi dairesine giderek vergi sicil numarasını almış olursunuz. Vergi levhanızı tasdik etmiş olursunuz. Vergi dairesindeki işlemlerinizin tamamlanmasından ardından bağ-kur kaydınız yapılır. Sonuç olarak vergi dairesinde gözüken işe başlama tarihiniz aynı zamanda bağ-kur kayıt tarihinizdir.

2)Emlakçılar Meslek Odası Kaydı

Gereken belgeler:

 1. 5 tane vesikalık fotoğraf
 2. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 3. İkametgah belgesi
 4. Öğrenim belgesi fotokopisi
 5. Vergi levhası fotokopisi

3)Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kaydı

Gereken belgeler:

 1. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 2. Resimli ikametgah belgesi
 3. Vergi levhası fotokopisi 

4)Belediye Ruhsatı

Gereken belgeler:

 1. Bağ-kur kaydı ya da emeklilik belgesi
 2. Basit işyeri krokisi
 3. Oda kaydı
 4. Kontrat ya da tapu fotokopisi
 5. Çevre temizlik vergisi tahakkuk belgesi
 6. Vergi levhası fotokopisi
 7. İlan reklam tabela vergisinin kaydı

 

Yukarıda anlattığımız süreçleri tamamladıktan sonra  emlak ofisi açmak için ortada bir sorun kalmıyor. Emlak ofisi açmak için gerekli belgeleri hallettikten ofis için gerekli malzemeleri de halletmeniz gerekmektedir. En önemli hatırlatmayı yapmamız da fayda var. Emlak ofisi açacağınız yerin minimum 30 m2 ve daha büyük olması gerektiğini unutmayalım. Bu işleri ve izinleri de hallettikten sonra emlak ofisinizi açarak faaliyet gösterebilirsiniz. 

 

 

 

 

 

Bilgilendirme Notu:

(*) Bu site üzerinde yer alan tüm makalelerdeki bilgi ve açıklamalar, ziyaretçilerin faydalanması amacıyla ücretsiz sunulmaktadır. Sitede yer alan tavsiyeler, ticari satış veya alım tavsiyesi içermez. Her hangi bir ticari işlemde, yetki belgeli gayrimenkul danışmanlarından ve/veya hukukçulardan destek alınması tavsiye edilir.

Tüm yazılarımızda Emlakçı ifadesi yerine, Gayrimenkul Danışmanı, Emlak Danışmanı, Broker gibi modern ve kaliteli tanımlamaları kullanmak istiyoruz. Ancak mesleğin genel kabul görmüş ifadesi olarak Emlak Danışmanlığı, Emlakçılık gibi ifadeler tüm Google aramalarında oturmuş tanımlar halinde. Bu sebeple, sizlere blog/makale tekniklerini anlattığımız yazılarda olduğu gibi, "arandığı şekliyle" olması gereken ifadeleri yazılarımızda geçirmek ve bu sayede bulunurluğu arttırmak zorundayız. Bu açıdan, makalelerimizin bazı yerlerinde Emlakçı, bazı yerlerinde ise Gayrimenkul Danışmanı veya Broker gibi ifadeleri mecburen cümle içinde kullanıyoruz. Bilgilerinize sunarız.

RE-OS Size Gayrimenkul Bulsun