Koronavirüslü Günleri Dijital Dönüşüm Fırsatı Olarak Kullanmak

blog-gorsel

29.3.2021

Bugünlerde yapacağınız değişim çabası, virüs kaynaklı duran piyasada, hemen yarın ofisinize müşteri taşımayacaktır. Ancak bu dönüşüm, yakın gelecekte nasıl "daha etkili çalışarak" kazanacağınızı belirleyecektir.

Bilim insanlarına göre, çözümü kişisel olarak bireyleri aşan büyük stresleri yaşamak ve hakkında fazla konuşmak; insanları verimsiz, kaygılı ve gergin hale getiriyor. Örneğin savaşlar, depremler, felaketler ve bugünlerde yaşadığımız küresel Pandemi Coronavirus (Covid'19) vb gibi konular. Çünkü sağlık ve ticaret konularındaki kaygıların hiçbiri bireysel çözümlerle aşabileceğimiz durumda değil, ortaya kollektif çözümler çıkmalı. Bunlar oluşana kadar, sağlık çalışanlarına yeni yükler yaratmamak için, #EvdeKal talimatlarına uygun şekilde hayatımızı sürdürmek zorundayız. 
 
 
Diğer yandan, işlerin yavaşladığı her dönem;"daha farklı ve daha verimli nasıl çalışabiliriz" diye sorma dönemidir. Görece daha küçük salgınlar olsa da, 1918'deki (75 milyon ölümlü) İspanyol Gribi'nden bu yana Küresel Salgın kaynaklı büyük bir durgunluk yaşamamıştı insanlık (Detay için: WikiPedia). Dolayısıyla bu kriz, diğer ekonomik krizlerde öğrendiklerimizden biraz farklı, hiç bir ülkenin / firmanın salgında evde oturulan dönem için hazır reçetesi yoktu. Ancak büyük ve akıllı şirketler, ekonomik durgunluk dönemlerinde boş durmak yerine, bu zamanlarını verimsiz oldukları süreçleri tespit edip, eğitim, değişim, dönüşüm ve geleceğe hazırlanma fırsatı olarak kullandıklarıını biliyoruz. Broker ve Danışmanlar da bireysel olarak, o şirketlerin stratejilerini uygulayıp, kendilerini eliştirmeye ve kayıplarını gelecekte daha hızlı telafi etmek için şimdiden çalışmaya başlamalılar. Elbette gayrimenkul danışmanları olarak bugünlerde göstereceğiniz değişim çabası, Covid 19 virüsünden dolayı neredeyse durma noktasına gelen piyasalarda, ofisinize müşteri getirmek için yeterli olmayabilir. Ancak bu çaba, yakın gelecekte ve sonrasında nasıl "daha etkili çalışarak" kazanacağınızı belirleyecektir.
 
Gayrimenkul danışmanları, bu dönemde gerekmedikçe, ekipleriyle ve hatta müşterileriyle fiziksel olarak bir araya gelemeyeceklerdir. Bu sebeple (elbette virüsle mücadele ve sağlık için daha fazla bilgi sahibi olarak ama) motivasyonlarını kaybetmeden, dijital imkanlar sayesinde uzaktan çalışarak, işlerini toparlamalarını bekleyebiliiriz.
 
 
Koronavirüs döneminde emlak broker ve danışmanları ne yapabilir? Mecburen evde geçmek zorunda olan zamanlarını; emlak danışmanlığı ile ilgili eksik kalmış bilgi ve işlerini tamamlama, kişisel veya ekip olarak gelişme için kullanmaları oldukça faydalı olabilir. Özellikle dijital dönüşüm için eğitimler alıp, önerilen emlak asistanı veya dijital pazarlama programlarını kullanarak, teorik değil gerçekten bu bilgileri deneyimleyerek hayata geçirmek, sizleri gelecekte daha başarılı hale getirecektir. Tabii bahsedilen konularda hizmet satacak kadar abartıp, uzmanlık sertifikaları almanıza gerek yok. Çünkü sizin asıl değerli ve kazanç sağladığınız uzmanlığınız gayrimenkul danışmanlığı. Dijital ajans olmaya çalışmayın ama işiniz için yeterli seviyede "dijital okur yazar" olun, neleri kullanabileceğinizi bilin.
 
Yapılacak işler az değil, maalesef vereceğimiz örneklerden dolayı göreceğiniz üzere, yazımız da kısa değil. Aklınızdan bu aşamada, "bu bir RE-OS tanıtım yazısı mı?" sorusu geçiyorsa yanılıyorsunuz. Elbette RE-OS.com'dan da bahsedeceğiz ancak okuduğunuzda göreceksiniz ki; amacımız ofisler ve danışmanlar için REOS dışında başka pek çok dijital araç ve emlak asistanından bahseden rehber niteliğinde paylaşılması gereken bir çalışma. Hemen konumuza dönüp, başlıklar halinde dijital hizmetlerle birlikte incelersek: 
 

- Eksik Olduğunuz Konularda Eğitim Fırsatı

. Bu dönemde işinizle ilgili ve özellikle de dijital pazarlama ile ilgili video eğitimleri alın ve kendinizi geliştirin. Özellikle udemy.com, dijital pazarlama, adwords, seo, fotoğrafçılık, video çekimi, video düzenleme vb gibi pek çok video eğitimlerle dolu. Türkçe dilinde veya Türkçe altyazılı eğitimler de mevcut. Üstelik eğitimler çok ucuza sunuluyor ve hatta pek çok bedava eğitim var.
. Udemy.com mobil uygulaması sayesinde aldığınız eğitimleri, cihazınıza indirip, dilediğiniz yerden offlne yani internete ihtiyaç duymadan da izleyebilirsiniz.
 
 
. Şubat 2020 itibariyle 2 Milyar USD değerindeki dünyanın en büyük eğitim pazaryeri olan Amerikalı bu şirketi önermemizin bir diğer sebebi de kurucuları Eren Bali ve Oktay Çağlar'ın Türk olmasıdır. Türkiye'ye sundukları eğitimlerin aşırı indirimli olduğunu farkedeceksiniz.
. Ayrıca udemy.com dışında, OnlineEmlakAkademi.comKursatTuncel.com, GayrimenkulEgitimleri.com veya başka bir eğitim kaynaklarını da inceleyin. İşinizle ilgili ve özellikle dijital pazarlama eğitimlerini alın, makaleleri okuyun. 
. İşi abartmayın, dışarıya hizmet satma amaçlı dijital uzman olmaya çalışmayın. Çünkü sizin asıl işiniz gayrimenkul danışmanlığı, işinize odaklanın. Ancak işiniz için yeterli seviyede "dijital okur yazar" olmanız gerekli. Dijital Pazarlama işini kendiniz de yapsanız, başkasından hizmet de alsanız; münkün olanları da olmayanları bilmelisiniz. Aksi durumda ya mutsuz olursunuz ya da karşınızdaki hizmet verenleri mutsuz edersiniz.
. Emlak işinde görsellik önemlidir. İyi fotoğraf şart. Mümkünse video çekin, modern akıllı telefonunuzla da güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Yine udemy.com üzerinden dijital fotoğrafçılık ile ilgili kurslardan eğitim alın. Bu konuda YouTube.com üzerinde de uygun eğitimler bulabilirsiniz.
. Eğitmenlerden canlı online eğitim satın alın, varsa bedava tüm eğitimleri takip edin. Burada sunduğumuz pek çok ürün ve eğitim bedava veya ucuza bulabileceğiniz şekilde seçildi. Ancak eğitmenlerin bedava eğitim vermesi tabiki beklenemez. Kişilerin reklam amaçlı işlerinden uzak durun, öğreneceğinizi sanarken kafanız karışmasın. 
. Çok kitap okuyun. İşinizle ilgili kitapları ertelemeden hemen okuyun.
. Emlak danışmanlığı ile ilgili güncel makaleleri takip açısından günlük olarak mutlaka EmlakBroker.com'u takip edin. Özellikle de yurtdışında emlak pazarlama nasıl değişiyor, crm ve dijital pazarlama ile ilgili dönüşüm, yeni teknolojiler, sunum ve satış teknikleri açısısından takip için çok değerli bir mecra ve açık şekilde öneriyoruz.
 
 
 

- Portföyünüzü Uzaktan ve Zengin İçerikle Sunun

. Portföyleri uzaktan tanıtmak önemlidir. Video ve 360 sanal tur konusuna yatırım yapın. Bu sayede uzaktaki müşteri adaylarınız, sunduğunuz gayrimenkulün içindeymiş gibi gezinti yapabilecekler.
Immoviewer gibi sanal tur ve dijital pazarlama platformlarından da hizmet alın. Dijital pazarlama konusunda ofisinizi başka bir düzeye taşıyın. Üstelik REOS, portföy yönetim sisteminize entegre çalışıyor :)
 
 
 
. Ofisinizin portföyleri ve diğer videoları için mutlaka youtube.com kanalınız olmalı. Tüm videolarınızı buraya yükleyip, buradan da portföy sisteminiz üzerinden kendi websitenizde yayınlayın. 
 
YouTube
 

- Ofisinize Ait Kurumsal Telefonunuz Her Yerden Ulaşılabilir Olsun 

. Ofis telefonunuza ait santralınızı buluta taşıyın. Nerede olursanız olun, cep telefonunuzu ofis dahili telefonu olarak kullanabilirsiniz, yönlendirme ve (anonsla uyararak) yasal ses kayıtları alabilirsiniz, hak edişlerinizle / kazanımlarınızla ilgili herhangi bir sorun olduğunda gerekirse delil olarak kullanabilirsiniz. 
Bulutfon.com ile RE-OS.com CRM (müşteri ilişkileri yönetimi) birbiriyle entegredir. Bu sayede görüşmeleriniz otomatik olarak REOS'a düşer ve aktivitelerinize kaydedilir.
 
 

- Görüşmelerinizi Uzaktan Yapın: Video Konferans

Covid'19 sonrası içiniz şişti belki ama biz bu video konferans görüşme araçlarını yıllardır kullanıyor ve öneriyorduk. Hatta CRM içinde görüşme/aktivite kayıtlarımızda "Konferans Görüşme" seçeneği yıllardır bulunmaktaydı. Artık müşterilerinizle uzaktan görüşme yapmanın ne kadar kolay olduğunu, evinizdeki ilköğretim çocuklarından dahi biliyorsunuz.  
. skype.com veya zoom.com video konferans yazılımında hesap açın, tüm ekip arkadaşlarınızı da davet edin. Günlük toplantılarınızı buradan yapabilirsiniz.
 
         
 
. Whatsapp gibi uygulamalar da var elbette. Ancak müşterilere portföy sunumu ve tüm diğer toplantılar için video konferans çözümleri önemli ve faydalıdır.
 
 

- Kendinize ait Kurumsal Websitesi Sahibi Olmalısınız

. Gayrimenkul portföyünüzü dijital dünyada eksiksiz şekilde, özellikle ve en başta kendi kurumsal websitenizde yayınlamalısınız. Tek bir ziyaretçiniz olsa dahi, kartvizitinizde yazan websitesi sizin dijital varlığınız ve vitrininizdir. Kendinizi, varsa ekip arkadaşlarınızı, gayrimenkullerinizi, hizmetlerinizi, uzmanlık bölgesi ve uzmanlık alanlarınızı en iyi şekilde kendi websitenizde tanıtabilirsiniz.
. Eğer henüz sahip değilseniz, mutlaka kendi adınıza websitesi (domain name) edinin. Bu websitesinin sahibi siz olun. İşinizi yapmak için erişim verebilirsiniz ancak sahiplik sizde kalmalı. Bize defalarca örneği anlatılan o "Webçi çocuk"ta değil, kendi hesabınızda, yıllık yenilemelerini yapacak şekilde tüm kontrolü ve en önemlisi sorumluluğu size ait olmalı.
. Sürekli bir işiniz ve websiteniz olacaksa şu soruların cevabını bilmek zorundasınız: Bir başka kişi veya bir başka kurumun sizin için satın aldığı ve size "hediye ettiği" websitesi adresinizin mülkiyeti size mi ait? Hizmet almadığınızda veya üyeliğiniz bittiğinde, bu kişi veya kurum, sitenizin mülkiyetini size teslim ediyor mu? Bugün isteseniz başka yerde ve tasarımda websitenizin yayını yapabiliyor musunuz? Yoksa üyeliğiniz bittiğinde sizin adınıza alınmış internet adresi, size devredilmiyor da, üstelik üyelik yenileme için tehdit aracı haline mi geliyor? Dijitalde yatırım yapacaksanız, kendi siteniz kendinize ait olmalı. Bir sebeple telefonunuzu açmayan "Webci çocuk" kaybolduğunda panik olmamak için, kendi mülkünüze sahip çıkın, mutlaka bir yerden kurumsal hizmet alın.
. Kendinize ait bir websitesi domain adı sahip değilseniz, (yurtdışı firma önermek istemezdik ama maalesef) GoDaddy.com hizmetinizi önerebiliriz. Çünkü Türkçe hizmet veren sayfaları ve Türkçe konuşan çağrı merkezinin yanısıra, bazı hizmetleri çok daha ucuz hatta bedelsiz. Örneğin bizim üyeliklerle birlikte hediye ettiğimiz websitesi hizmetimiz için bazı yerli firmalar, öyle bir hizmet olmamasına rağmen, sizlerden gereksiz hosting bedelleri isteyebiliyor. En azından bu firmanın ayrıca bir ücret talep etmediğini biliyoruz. Ayrıca yönetim panellerinin kullanımı da çok kolay, modern ve anlaşılır. 
 
 
. Eğer bütçeniz varsa, internet alan adınızı en az 2 yıl veya daha fazla süre için satın alın. Hem Google gibi arama motorları açısından ve hem de unutkanlıklarınıza karşı koruma amaçlı, bu sürelerin uzun olması önemlidir. Arama motorları uzun süreli domainlere daha fazla SEO puanı verir. Şifrenizi not alın, ayarlamalar için başlarda sık sık ihtiyaç duyacaksınız.
SEO hakkında daha fazla bilgi sahibi olun. Bunun için tıklayın, size Google kendisi anlatsın.  
. Yukarıdaki süreci bitirdiyseniz ve artık bir wesitesine sahip olduysanız, portföylerinizi en başta, kendi websitenizde yayınlayın. Tekrar ediyoruz, bir tek kişi bile sitenizi ziyaret etse, önemli değil; kurumsal kimliğiniz açısından kendi websitenizde olmayan bir ilanınız başka yerde de olmasın. Birazdan anlatacağımız dijital reklamcılık ile ilgili olarak websiteniz eksik bilgilerle ve gayrimenkullerle yayında olmamalı.
. Siteniz Google Chrome gibi internet tarayıcılarında "Güvenli" işareti alabilmeli. Siteniz için SSL sertifikası da satın almalısınız. Aksi durumda hem ziyaretçileriniz siteniz hakkında "Güvenli değil" şeklinde uyarılır, trafik ve imaj kaybedersiniz, hem de arama sonuçlarında alt sayfalara atılırsınız. 
. Sitenize düzenli, mümkünse haftada en az bir tane; haber, makale vb gibi içerik girin. Haftada bir yazacağınız doğru içerik, arama motorlarında (Google, Bing, Yandex vb) bir süre sonra sizi bölgenizdeki aramalarda yukarı taşıyacaktır.
 

- Kendinize ait Kurumsal Email Adresiniz Olmalı

. Mutlaka kendinize veya varsa firmanıza ait bir emailiniz olsun. Ücretsiz email adresiniz olabilir ama işinizle uyumlu ve kartvizitinize yakışır şekilde bir adresiniz olmalı ki ; reklam tıklandığında sizin web sitenize müşteri gelebilsin. Kişisel eposta gibi duran veya imajınızı aşağıya çeken huseyinemlak41@gmail.com gibi email adresi değil, huseyin@SirketAdiniz.com gibi (adınız@şirketadı.com şeklinde) ciddi bir eposta adresiniz olsun.
. Tamamen Ücretsiz şekilde kurumsal email hizmeti veren Yandex gibi firmalardan, kurumsal domain adıyla (@SirketAdiniz.com) email kullanın. 
 
Yandex Mail
 
. Kurumsal emailinizi kullanmak için bazı ayarları tek seferliğine yapmak zorundasınız. Yandex  Kurumsal Email Domain Ayarları için tıklayın.
. Kartvizitinize bu kurumsal eposta adresinizi yazın. Ancak en önemlisi "kartvizitinizde yazdığınız emaili gerçekten kullanın".
. Yani emailinizin kartvizitinizde yazması yetmez. Müşteriniz veya bir başkası o adrese bir gönderi yaptığında, anında görecek şekilde telefonunuzda kurulu olsun. Size ulaşmayan her bir telefonda veya emailde kim bilir neler kaybediyorsunuz?
 

- Büyük Silah: Dijital Reklam, Emlakta Hedefli Pazarlama 

. Websitenizi kurdunuz. Emailiniz de var. Portföyünüzü ve müşterlerinizi CRM sistemine girdiniz, oradan da websinizde otomatik yayınlandı, sitede kendinizi ve ekibinizi de tanıttınız. 
. Artık müşteri adaylarına sadece ilan portallarıyla ulaşamazsınız. İlan siteleri sadece kendi üzerindeki ziyaretçilerin trafiğini size yönlendirebilir. Google, Facebook ve Instagram gibi kanallardan müşteriye ulaşmak için reklam vermelisiniz. Doğru yönetirseniz, makul bütçelerle müşteri kazanabilirsiniz.
. Ancak mutlaka kendinize ait websiteniz olmalı ki, reklam tıklandığında sizin web sitenize müşteri gelmeli. Tıklandığında "malum siteye" gidecek şekilde link ile reklam verirseniz, sizin nice uğraş ve harcamalarla getirdiğiniz müşteri milyon adete yakın rakip portföy arasında kaybolacaktır. Bu davranışınızdan derhal vazgeçin, yoksa şimdiden geçmiş olsun. Yazının kalan kısmını okumanıza gerek yok.
. Google Adwords ile seçtiğiniz kelimeler için, kelime bazlı reklamlar verebilirsiniz. Müşterilerinizin bir gayrimenkul aradığı zaman hangi kelimeleri yazarak Google üzerinde arıyorsa, o kelimelere reklam çıkarsınız. Tıklandığında kişi websitenize yönlendirilir. Tıklama başına para ödersiniz. Doğru kitleyi hedeflerseniz, çok verimli bir reklam aracıdır.
. Google Remarketing (Yeniden Pazarlama) ise, sitenize gelen her kişiye gittikleri diğer websitelerinde Google reklamlarını tekrar tekrar göstermek amacıyla kullanır. Doğru hedeflenen kişilerin, size olan farkındalığını arttırmak için çok önemli bir reklam türüdür.
 
 
. Facebook (ve ekinde) Instagram herkese müthiş etkili ve çok ucuza reklam silahı sunuyor. Reklamları kimlerin görmesini istiyorsanız, o kişileri hedefleyerek reklam yapabiliyorsunuz.
. Bugüne kadar biriktirdiğiniz binlerce müşteri kartviziti üzerinde yazan veya cep telefonunuzda kayıtlı telefon numaralarına veya Excel tablolarındaki emaillerine odaklanın. Müşteri veritabanına ihtiyaç duyacaksınız. Bu veritabanını Facebook ve Instagram üzerinde doğrudan hedefleme ile reklam yapabilmek için kullanın.
. Derhal müşteri veritabanı oluşturun, varsa güncelleyin, tüm kartvizitleri ve elinizdeki kayıtları elden geçirin. Geliş kaynaklarına veya tiplerine göre müşterilerinizi gruplayın (hedefleyin). CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) modülü ile RE-OS.com bu konuda size ideal ortamı sunacaktır. 
. Facebook ve Instagram üzerinden reklam yapabilmek amacıyla, işletmeniz için Facebook Business Manager üzerinde Reklam Hesabı sahip olmanız şart, hızlıca oluşturabilirsiniz. CRM sisteminede oluşturduğunuz müşteri veritabanından (Ad, Soyad, Telefon, Email adresi vb gibi) listeyi, bu reklam hesabına aktarın. Yapamıyorsanız, karışık geliyorsa, vazgeçmeyin. Bütçeniz varsa profesyonel ajanslardan hizmet alın, çok az bütçeniz varsa bir genç kardeşimize harçlık kazanması için fırsat verin.
. Veritabanınızı aktardıysanız şimdi işin güzel yanına geldik demektir. Bu listedeki kişilerin telefonları ve varsa emailleri, Facebook ve Instagram hesaplarında kullandıkları telefonlarla eşleşirse, bu kişilere doğrudan reklam (hedefli pazarlama) yapabilirsiniz.
 
 
. Geriye reklam görseli oluşturmak, bu kişileri hedefleyerek bir bütçe dahilinde, süreli reklam çıkmak kalıyor.
. İçerik oluşturma için Canva.com kullanabilirsiniz. Canva ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir fotoğraf düzenleme sitesidir. Canva'nın en büyük özelliği basitçe ve sade bir şekilde emlak ilanları, afişler, sosyal medya gönderileri ve daha fazlasını oluşturabiliyor olmanızdır. Deneme ve ücretsiz üyelikleri bulunmaktadır.
. Görseli oluşturdunuz, reklamı çıktınız, müşteri reklama tıkladığında nereye gidecektir? Kendi websitenize. Siz de en ucuza, en verimli ve etkili reklamı hem de sadece istediğiniz kişileri hedefleyerek yapabileceksiniz. Kendinize "bugüne dek neden o kadar çok doping bedeli ödedim?" diye soruyorsanız, daha önce "geçmiş olsun" demiştik.
. Sadece reklam amaçlı değil, işinizle ilgili pek çok görsel oluşturup, makale yazıp, sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz. Her bir sosyal medya hesabınızda ayrı ayrı paylaşmak yerine tek bir program olsaydı ne güzel olurdu değil mi? HootSuite ile Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya hesaplarınızı tek bir noktadan yönetebilirsiniz. Bu  sayede tüm sosyal medya gönderilerinizi önceden planlayarak, istediğiniz gün ve saatte paylaşım yapabilirsiniz. 
 
 

- Emlak İlan Portallarının Tümünde Aktif Üyelikleriniz Var (mı?)

. Emlak ilan portalları işiniz için olmazsa olmaz reklam mecralarıdır. Her biri yüzlerce çalışan ile hem sahada hem de dijital dünyada, sitelerine (dolayısıyla sitede ilanınız varsa sizlere de) müşteri çekmek için faaliyet gösteriyorlar. Yukarıda yer alan tüm faaliyetler ilan portalı yerine geçecek faaliyetler değil, ilan portallarına ek tamamlayıcı dijital faaliyetlerdir.
. Bütçeniz izin verdiği ölçüde, tüm ilan sitelerinde dijital mağazanız olmalıdır.
. Her emlak ilan sitesinin yaptığı dijital reklamlar farklı kaynaklı müşteri segmentleri ve coğrafi dağılımları olabilir. Bu da size farklı kaynaklardan müşteri adayı gelmesini sağlar. Bütçenizi sadece tek bir portalda kullanmayın, portalların tamamında kullanacak şekilde kaynaklarınızı ayırın.
 
. Gayrimenkullerinizi websitenizde ve üyesi olduğunuz tüm ilan portallarında yayınlayın.
. Zaten yayındaysa, tümünü müşteri gözüyle tekrar inceleyin. Müşteri ve Google SEO açısından olması gereken tüm kelimeleri içeren açıklamaları girin. Gerekli gördüğünüz kısımları güncelleyin. Her zaman güncel kalın.
. İlan portalları için bütçeniz var ama vaktiniz mi yok veya her birine ilan girmek çok mu zor geliyor? Ücretini ödediğiniz üyelikten ilan giremediğiniz için yeterince faydalanamıyor musunuz? İşte burada reklam yapalım: RE-OS.com içerdiği entegrasyonlar sayesinde ilanlarınız tek tıkla, entegre olduğumuz ulusal yaygınlıktaki ilan portallarında, RE-OS.com üzerinden otomatik olarak yayına alınıyor. . İlanınızı güncellediğinizde websitenizde ve portallarda da güncelleniyor. Satış veya kiralama veya iptal durumunda, tümünde tek tıklamayla pasif hale getiriliyor.
. Bu sayede hem portalların gayrimenkul danışmanı üyelerine zaman kazandırırken, hem de ofislere ait hesapların içindeki portföy hakları kadar ilan sayıları doldurulmuş oluyor. Sizler zahmetsizce ilgili portallardan her an çağrı alabilir hale geliyorsunuz, hem de zaman ve kontrol kazanıyorsunuz. Ofis de, entegrasyon sunan portal da, hizmet veren bizler de mutlu oluyoruz.
. Yukarıda yer alan (Sahibinden.com hariç) ulusal yaygınlıktaki emlak ilan portallarıyla ve geçmişte MilliyetEmlak.com ile de entegrasyonları Türkiye'de ilk kez RE-OS.com başlatmıştır. Her birine, bu değerli ayrıcalığı bize yaşattıkları ve nitelikli bir iş ortağı olmamıza fırsat tanıdıkları için ayrı ayrı tekrar teşekkür ediyoruz.
. Sahibinden.com ise, bizim ve sektördeki diğer kurumların tüm taleplerine rağmen, emlak danışmanları için bu özelliğin aktif edilmesine izin vermemektedir. Dolayısıyla bir entegrasyonumuz bulunmamaktadır. Rekabete aykırı olduğunu düşündüğümüz tutumları hakkında değişim iyimserliğimizi koruyoruz.
 
RE-OS.com İlan Porta Entegrasyonları
 

- Bir Dijital İş Ağına, Networke Üye misiniz?

RE-OS.com olarak bizim iş alanımıza daha fazla dokunan yerlere geldik.
 
. Diğer Emlak Danışmanları ile Paylaşım Yapıyor musunuz? Hayır mı? Hadi o zaman şu klişe cümleyi de kuralım: "Meslektaşlarınızla rakip değil, ekip olun!"
. Amerika'da başarılı işlemlerin çoğu, MLS - Multiple Listing Service sayesinde gerçekleşmekte. Çok daha derin bir sistem olmasına rağmen, MLS için kısaca "portföy paylaşım havuzu" diyebiliriz. 
. Özellikle sözleşme aldığınız, "kapalı portföy" gayrimenkulünüzü, mümkün olan her dijital ortamda paylaşın. Ancak en önce meslektaşlarınızla paylaşın. Bu sayede birbirinize müşteri gayrimenkul arayışı (Talep) veya gayrimenkul portföyü (Arz) yönlendirmesi yapabilir ve birlikte kazanabilirsiniz.
. "REOS Emlak İş Ağı" üzerinden, seçtiğiniz sözleşmeli portföylerinizi meslektaşlarınızla portföy havuzunda paylaşabilirsiniz. Bu sayede, hemen değilse bile iş kültürü değiştikçe, "Yönlendirme" yani franchise markaların da kullandığı şekliyle, "referral" ve "co-operation" sayıları artacaktır.
. Bir başka danışmanın alıcı adayı müşterisi varsa size ulaşsın, yönlendirme alın. Sizin uygun bir portföyünüz için siz yönlendirme yapın. Karşılıklı hizmet bedeli paylaşımı yaparak "birlikte satın" veya "birlikte kiralayın".
 
 
 

- Sözleşmeli Portföyler ve Talep Havuzu

. Müşterilerinizin gayrimenkul arayışlarını (Talep) en az portföy girer gibi önem vererek takip edin. Bunları kaydedin. Portföy havuzu ile talepleri eşleştirin, Yönlendirme yapın, hizmet bedeli kazanın.
. Banka ve Kurum Mülkleri, Geliştirici Gayrimenkulleri (Projeden), Yurtdışı Gayrimenkuller, Takasa Uygun Gayrimenkuller, Yatırımın Dönüş Süresine Göre (ROI) Gayrimenkuller RE-OS içinde farklı ekranlarda sizlerin yönlendirme yapabilmesi için yer almakta.
 
 
RE-OS.com Portföy Havuzu
 
 
. Çok yakında sunduğumuz (Türkçe, İngilizce, Rusça ve Azerice) dil destekleriyle, RE-OS.com, yakın coğrafya başta olmak üzere, yurtdışındaki danışmanlarla iş yapmanızı sağlayacak.
 

- Peki, Ofis Yönetim Sisteminiz Var mı?

. Yukarıdaki tüm işleri ve gayrimenkul danışmanlarını birbirine bağlayan RE-OS.com üzerinde hesap açın.
. Ekibiniz ve tüm diğer emlak danışmanlarıyla birlikte ama uzaktan çalışın. Ofis dışındayken de, ofis içindeymiş gibi olun ama tüm bilgiler hep yanınızda olsun.
. Portföy ve Talep eşleşmelerini, REOS Mobil Uygulamayla birlikte takip edin. Eşleşme gerçekleştiğinde diğer danışmanlarla anında iletişime geçin.
. Mobil cihazlarla ve Google uyumlu, verdiğiniz reklamların sonuçlarını takip edebileceğiniz websitenizi, RE-OS.com'dan hediye alın.
. Portal entegrasyonları sayesinde zaman kazanın, portaldan maksimum verim elde edin.
. Daha başka pek çok faydayı, bu makale amacından sapmasından diye kısa tuttuk, lütfen sitemizi ziyaret edin.
 
Corona virüs (Covid'19) ile ilgili güvenliğiniz için önemli konuları takip edin ve #EvdeKal çağrılarına uyun. Ancak artık herşeyini ezberlediğiniz virüse dair kötü haberleri daha az takip edin. İşinize ve öğrenmeye odaklanmak, gelecek için çalışmak size daha iyi gelecek emin olun. Hem işinizi geliştirin, hem de psikolojiniz değişsin. 
 
RE-OS.com Emlak Sistemi olarak faydalı olacağına inandığımız şekilde sizleri yönlendirmeye çalışmaktayız. Sorularınız için bizi arayabilirsiniz, her zaman yanınızdayız.
 
İyi çalışmalar dileriz.
 
RE-OS.com Destek Ekibi
+90 850 885 3 300
destek@emlaksistemi.com
 
 
 
Not:
Sizlerin faydasına, kopyala yapıştır olmayan ve çok emek harcanmış bir paylaşım hazırladık, lütfen başka danışman arkadaşlarınızla da paylaşın. Ancak kaynak sitemiz RE-OS.com/Blog sayfalarına link vererek paylaşım yapmanızı önemle rica ederiz. 
 
 
 

RE-OS Size Gayrimenkul Bulsun