Emlak Ofisleri İçin 12 Adımda Dijital Pazarlama

blog-gorsel

22.3.2021

Emlak Danışmanları bu dönemi öğrenerek, gelişerek ve dönüşerek avantaja çevirmeli. Emlakta Dijital Pazarlama'ya hemen başlamak isteyen Gayrimenkul Profesyonelleri için hızlı yol haritası

Herkes dijital pazarlama ve dijital dönüşüm hakkında konuşuyor ve aklınız karışıyor olabilir. Bu konuda yeterince bilgi sahibi misiniz, öncelikle bunu anlamaya çalışın.
Aşağıdakilerden biri bile eksik ise siz dijital pazarlama yapmıyorsunuz demektir:
- Müşterilerinizin kartvizitlerini en azından bir Excel'de "veritabanı" olarak güncel tutmadıysanız,
- Müşteriniz email göndermeye uygun şekilde (Alıcı / Satıcı / Kiracı vb şeklinde) ayırarak etiketlenip gruplandırmadıysanız,
- Kişileriniz "Ahmet Yılmaz" gibi adı ve soyadıyla değil, "Şişli kiralık Ahmet 3 oda" şeklinde kayıtlıysa, 
- İşiniz hakkında mülkiyeti kendinize ait olan bir websiteniz yoksa,
- Gayrimenkul ilanlarınızı Facebook Instagram gibi sosyal ağlarda kendi websitenizin linkiyle paylaşmıyorsanız,
- Sadece bir tek emlak ilan portalında varsanız,
- Veritabanınızdaki kişileri hedefleyerek; Google, Facebook ve Instagram'da reklam çıkmıyorsanız,
 
kabul edin siz emlakta dijital pazarlama hakkında bilgili değilsiniz. Çünkü reklam verdiğinizde, müşterinin tıklayıp gelmesi gereken yer "landing page", yani sizin kendi websiteniz olmak zorunda, "o portal" tarafından geçici hediye edilen websitesi değil. Artık şikayeti bırakıp; ücretsiz dahi bulabileceğiniz online eğitimlerle hemen aşağıdaki işlere girişin.
 
 
Bu yazının amacı, size bir yol haritası çizdirip, hemen dijital dönüşümünüzü başlatmaya çalışmaktır. Bu yazıda örnek olarak verilen platform ve programların alternatifleri mevcuttur, siz dilediğinizi kullanın. 
 
 
1. Dijital Pazarlama Hakkında Eğitim Alın
Udemy.com eğitim sitesine girin. Dijital pazarlama, internet reklamcılığı, Google Adwords, SEO gibi başlıklar aratarak pek çok video eğitimler bulabilirsiniz. Türkçe veya TR altyazılı, ücretsiz veya çok ucuza bulabileceğiniz bu eğitimleri izleyin, öğrenin ve fiilen uygulayın. Öğrenmek için harcayacağınız süre, size başka platformlarda tasarruf olarak dönecektir. onlineemlakakademi.com üzerinde de video eğitimleri bulabilirsiniz. 
 

2. Kurumsal "İnternet Alan Adı" Size Ait Olmalı 
Eğer bir internet alan adı (domain name) sahibi değilseniz, ilk işiniz markanıza uygun bir adres satın almaktır. Websiteniz mutlaka sizin kendi mülkiyetinizde olmalı yani bu web sitesinin sahibi siz olmalısınız. İşinizi yaptırmak için dijital web ajanslarına erişim yetkisi verebilirsiniz ancak sahipliği sizde kalmalı. Satın almak için Türkçe sayfalar ve destek sunan, arayüzü kolay GoDaddy.com 'u öneriyoruz ancak dilediğiniz platformdan satın alabilirsiniz elbette. Markanıza uygun internet alan adı seçin, bir hesap oluşturun, satın alın, her yıl yenilemeyi unutmayın.
 
 
 
3. Güvenlik için SSL satın alın.
Eğer bir web sitesinde SSL güvenlik sertifikası olmazsa; Google Chrome gibi internet tarayıcıları, ziyaret edecek müşterilere “bu site güvenli değil” diyerek trafiği engellemeye çalışır. SSL ile güvenli hizmet verirseniz, daha üst sıralarda listelenirsiniz. Natro.com, GoDaddy, Comodo gibi firmalardan SSL sertifikası satın alın. Sahip olduğunuz 'internet alan adı'nı, hazır website hizmet sağlayıcısına yönlendirin, SSL sertifikanızı bağlatıp, sitenizi kurun.
 
 
 
4. Websitesi Adresinizle Email Adresiniz Aynı Olsun
Yandex Email gibi email şirketlerinden bedava kurumsal email hizmeti alabilirsiniz. Detay için Blog: Koronavirüslu Günleri Dijital... 
Yandex Mail
 
 
 
5. Hazır Website Hizmetiyle Hemen Başlayın.
Websiteniz mutlaka  olmalı ve hemen başlamalısınız. Hızlı olmak için kurumsal bir hazır emlak websitesi hizmetiyle işe başlayın. Bu site altyapısı; mobil cihazlara uyumlu, SSL bağlanabilen, blog/makale yazabileceğiniz, Google Analytics ve Facebook Pixel kodları bağlayabileceğiniz imkanları sunmalı. Bu işte yeniyseniz, özel tasarımlı web sitesi ile uğraşmayın. Çünkü bütçe ve zaman harcamanızı ve çok detay çalışmanızı gerektirir. Oysa bugün hemen odaklanıp, detaylara boğulmadan işe koyulma zamanı. İleride bütçeniz ve zamanınız olursa konuyu tekrar değerlendirirsiniz. RE-OS.com Emlak Sistemi paketlerinde website hizmeti hediye edilir.
 
 
 
 
 
6. Google ve Facebook Reklam Hesaplarınızı Açın
İnternet reklamlarınızın verimliliğini ölçmek önemlidir. Boşa para harcamak istemezsiniz. Google ve Facebook reklamların vermenizi sağladığı gibi, aynı zamanda grafik raporlarla analizler yapabilmeniz için araçlar da sunar. Bu konuda Google Analytics ve Facebook Pixel kodları sitenizdeki trafiği bu firmalarla birlikte takip etmenizi sağlar. Bu kodları sitenize bağlatın.
    
 
 
7. Sitenize İçerik Girin
Satın aldığınız  yeni sitenize düzenli içerik girin, Bu iş "bir kere yap, sonra bırak kalsın" türü bir iş değildir. Sitenize sürekli içerik girin. Kendinizi tanıtın, portföylerinizi güncelleyin, küçük küçük de olsa makaleler yazın, fotoğraf ve videolara özen gösterin, reklam verin, sitenize gelenleri tekrar hedefleyerek yine reklam vermeye devam edin (Google Remarketing). Bu konular eğitimlerde sunuluyor.
 
 
 
8. Müşteri Veritabanınızı (CRM) Üzerinde Güncelleyin
CRM sisteminiz yoksa hemen edinin. Mutlaka bir veri tabanınız olmalı. udemy.com 'da alacağınız eğitimlerde bu konuların önemini daha iyi anlayacaksınız. Reklam ve iletilerde kimleri hedefleyecekseniz, bu kişilerin iletişim bilgilerini bilmek zorundasınız. Telefonlar ve emailler güncel mi kontrol edin. RE-OS.com olmasa dahi, en kötü senaryoda Excel'de hedeflediğiniz müşteri listesini oluşturun. 
 
 
9. Email ve SMS ile İzinli Pazarlama Yapın
MailChimp, SendGrid gibi firmalar üzerinden email için, IletiMerkezi.com üzerinden SMS için hesap açn. Müşteri veri tabanınızda hedeflediğiniz kişi etiket ve gruplarını seçin. Bu hedef kitleler için özel bültenler hazırlayın. Bunların şablonları bu sitelerde hazır sunulur.
 
       
 
 
10. Reklam İçin Görsel Oluşturun
Canva.com üzerinde reklam görselleri oluşturun. Bu konuda kendinizi geliştirmeniz çok kolay.
 
 
 
 
 
11. Hedef Kitlenizi Yükleyin, Reklam Verin
Dijital Reklam için hedeflediğiniz kişileri başta Facebook yükleyin. Bu kitle otomatik olarak Instagram’da da hedeflenecektir. Bu kitleyi hedefleyerek, oluşturduğunuz görsellerle, zaman ve bütçe planı seçerek, hemen reklamlara başlayın.
 
 
 
 
Yayınladığınız reklamları İzleyin, analiz edin, sonuçlarına göre tekrar planlayın. Bu konuda Google ve Facebook sunduğu araçlarla analiz yapmanızı ve sonuçları anlamanızı kolaylaştırır.
       
 
 
12. Emlak İlan Portallarının Tümünde Aktif misiniz?
 
Gayrimenkullerinizi kendi web sitenizde ve üyesi olduğunuz tüm emlak ilan portallarında yayınlayın. Emlak ilan portalları işiniz için olmazsa olmaz iletişim mecralarıdır. Her emlak ilan sitesinin farklı kaynaklı müşteri segmentleri ve öne çıktığı şehirler olabilir. Bu da size farklı kaynaklardan müşteri adayı gelmesini sağlayabilir. Bu nedenle, bütçenizin yettiği kadar, tüm ilan sitelerinde dijital mağaza sahibi olmalısınız. 
 
Emlak ilan portalları için bütçeniz var olmasına rağmen vaktiniz olmayabilir veya ayrı ayrı ilan girmek çok zor geliyor olabilir. RE-OS.com aşağıda logoları yer alan ulusal yaygınlıktaki emlak ilan portallarının işbirliği sayesinde ilan entegrasyonu sağlamaktadır. Bu sayede tek tıkla, ilanlarınız hem websitenizde hem de ilan portallarında otomatik olarak yayına alınır, güncellenir ve yine tek tıklamayla pasif hale getirilir. Bu sayede sizler zaman kazanırken, entegrasyon sunan portal üzerinde kaliteli içerik sunan porföy sayısı da artmaktadır. 
 
RE-OS.com İlan Porta Entegrasyonları
 
 
 
Dijital dönüşüm için gerekli eğitim ve iş süreçlerini ertelemeyin. Hemen başlayın. Düşündüğünüz kadar zor olmadığını ve sizlere verim sağlayacağını göreceksiniz. 
 
İyi çalışmalar dileriz.
 
RE-OS.com
Destek Ekibi
+90 850 885 33 00
 
 

RE-OS Size Gayrimenkul Bulsun