Daha İyi Bir Emlak Ofisi Web Sitesi İçin 6 İpucu

blog-gorsel

15.5.2022

Potansiyel müşterilerinizin, sunduğunuz hizmetler hakkında daha fazla bilgi edinmek için ziyaret edeceği ilk yer web sitenizdir. Yapılan uluslararası araştırmalara göre, ziyaretçiler web sitelerinde 15 saniye veya daha az zaman harcamakta, bu da dikkat çekmek için çok fazla zamanınız olmadığını gösteriyor. "Nasıl daha iyi bir emlak ofisi web sitesi hazırlarız?" konusunda sizin için ipuçları hazırladık.

Teknolojinin gayrimenkul sektörü üzerindeki rolü önem kazanmaya devam ettikçe emlak danışmanları akıllı telefonlarında ve bilgisayarlarında giderek daha fazla zaman geçiriyorlar. Ancak, bugünün endüstrisinde rekabetçi kalabilmek için sadece “Müşteri İlişkileri Yönetimi”ne ihtiyacınız olduğunu söylemek doğru değil.

Potansiyel müşterilerinizin, gayrimenkulünü satmak/ kiralamak isteyen müşteriler, kendileri için en uygun menkulu arayan kiracıların ve/veya satınalmacıların, sunduğunuz hizmetler hakkında daha fazla bilgi edinmek için ziyaret edeceği ilk yer web sitenizdir. Yapılan uluslararası araştırmalara göre, ziyaretçiler web sitenizde 15 saniye veya daha az zaman harcamaktadır, bu da dikkatlerini çekmek ve onları yeni bir müşteriye dönüştürmek için çok da fazla zamanınız olmadığı anlamına geliyor.

Bu veriler ışığında temel bilgilere geri dönerek nasıl daha iyi bir emlak ofisi web sitesi hazırlarız konusunda sizin için ipuçları hazırladık.

 

 İlginizi çekebilir: Emlak Danışmanlarının Neden Web Sitesi Olmalı?

 

  1. Ana sayfanız hem bilgilendirici hem de ilgi çekici olmalıdır.

Alıcı ve/veya satıcı olarak bir emlak ofisi web sitesi arayan potansiyel bir müşteri Google'da şirketinizin adını veya benzer hizmetler sunan tüm aracı kurumların bir listesini arıyor olabilir. Bu durumda sizi bulduysa, linke tıklayacak ve muhtemelen en önce ana sayfanızı ziyaret edecektir. Basılı materyalleriniz (broşürler veya el ilanları gibi) veya sosyal medya hesaplarınız müşteri trafiğini ana sayfanıza yönlendirecektir.

Bu ziyaretçinin ana sayfanızda 15 saniye veya daha az zaman geçireceğini düşünürseniz, iki konudan emin olmak istersiniz. Birincisi, müşterinizin sattığınız ürünün veya sunduğunuz hizmetlerin ne olduğunu açıkça anlaması, ikincisi web sitenizin görsel olarak da müşterinize hitap etmesi ve aradığını bulmak için sayfalarınızda vakit geçirmeye teşvik etmesidir. Bu açıdan blog/makale, haber gibi içeriklere fotoğraf ve video katkılarıyla yer vermelisiniz ve siteniz mobil cihazlardan da erişilebilir olmalı.

 

  1. Ürün ya da hizmet listeleriniz, anlaşılır ve kolay erişilebilir olmalıdır.

Ana sayfanızın, şirketinizin tam olarak ne yaptığını açıkça belirtmesi gerekir, bununla beraber bir ziyaretçinin ürün ve hizmetlerinizi ayrıntılı olarak inceleyebileceği başka bir sayfaya ihtiyacı olacaktır. Ürün/hizmet sayfanız veya listeleme sayfanız ana sayfanızın veya menünüzün bir parçası olmalı ve kolay bulunmalıdır. Sayfanın kendisi, hizmetlerinizi veya listelerinizi çok açık ve düzenli bir şekilde göstermelidir. Potansiyel bir müşteri "Acaba şunu mu yoksa bunu mu yapıyorlar?" diye sormamalıdır. Ürün/hizmet sayfanız bir gayrimenkul sitesi olduğundan, ürünler harita biçiminde sunulabilir.

Emlak danışmanlığı alanında ürün kısmen sizsiniz ve kısmen portföyünüzdür. Kendiniz hakkında bilgileri, iş geçmişinizi, aldığınız eğitimleri, uzman olduğunuz lokasyonları ve konut, ticari arsa gibi gayrimenkul uzmanlık tiplerinizi tanıtmalısınız. Hatta fotoğrafınız ve bir tanıtım videonuz da olmalı. Aynı şekilde satılık veya kiralık gayrimenkul portföyünüzü tüm önemli bilgilerle ve zengin medya içeriğiyle birlikte sunmalısınız. İyi görseller, profesyonel çekim veya yoksa da samimi bir anlatımla  videolu tanıtım, uzaktan bakacak müşterileriniz için mümkünse 360 sanal emlak turu gibi içerikler artık dijital pazarlamanın  vazgeçilmez unsurlarıdır.

 

  1. Web siteniz tasarım renklerinden, yazı stiline ve menüsüne kadar uyumlu olmalıdır.

Potansiyel bir müşteri için bir emlak ofisi web sitesindeki sayfa geçişleri kolay, anlaşılır, sade ve tasarım açısından mobil uyumlu olmalıdır. Renk karmaşasından kaçınmalısınız. Başlık, bildirim veya açılır pencerelerde logo renklerinizi ya da logo renkleriniz ile uyumlu en fazla iki renk kullanmalısınız. Her bir sayfada aynı yazı stilini kullanmaya özen göstermelisiniz. Bu yazı tipi okunaklı ve sadece olmalıdır. Başlıklar için de kalın metinlerden yararlanabilirsiniz. Tasarım açısından aşırıya kaçmamalısınız. Animasyonlu veya tasarımıyla çok dikkat çeken siteleri beğeniyor olabilirsiniz ancak müşteriler bunlarla değil, “ürün”le yani kısmen sizin uzmanlığınızla ve en çok da portföyünüz hakkındaki bilgilerle ilgileniyor olacaktır.

 

RE-OS.com REOS Emlak Yönetim Sistemi Dijital Pazarlama

 

  1. Çok sayıda görüntü ve video kullanın

Yaşadığımız dünyada artık hiç kimse ne yaptığınızı veya kim olduğunuzu açıklayan sayfalarca metni okumak istemiyor. Tabii ki, kullandığınız görselleri tamamlamak için kelimelere ihtiyacınız olacak, ancak bir resim veya video bin kelimeye bedeldir. Bunun yanı sıra web sitenizde kullanıdığınız resimlerinizin şirketinizi ve kim olduğunuzu samimi olarak yansıtması çok önemlidir.

İlginizi çekebilir: Emlak Danışmanlarının Kullanabileceği 5 Teknolojik Araç

 

  1. "Hakkımızda" sayfanızı eğlenceli hale getirin!

Bir yatırım firması veya bir emlak danışmanı olsanız da, günün sonunda şirketiniz insanlardan oluşuyor. Bu nedenle, Hakkımızda / Ekibimizle Tanışın sayfanız samimi ve eğlenceli olmalıdır!

Sayfaya, şirketinizin kuruluşu ve neden bugün bulunduğunuz yerde olduğunuz hakkında bir hikaye ile başlayabilirsiniz. Ardından, ekibinizin sadece adını, ünvanını ve iletişim bilgilerini paylaşmak yerine ilgi çekici biyografilerine yer verebilirsiniz. Emlak danışmanlarınızın hobilerini veya favori seyahat rotalarını içerecek şekilde kendi biyografilerini yazmalarını sağlayabilirsiniz. Günün sonunda, gayrimenkul sektörü ilişkilerle ilgilidir. Sosyal medya hesaplarınızın liklerini ve kişisel tanıtım videonuzu eklemeyi de unutmayın.

 

  1. Web siteniz ile öne çıkmaya çalışın ve kendinizi rakiplerinizden ayrıştırın.

Web sitenizin tüm içeriği mümkün olduğunca benzersiz olmalıdır, ancak potansiyel bir müşterinin sizi neden bir rakibe göre tercih etmesi gerektiğini vurgulayan bir bölüme sahip olmak da önemlidir. Ana sayfanız ya da hakkımızda sayfaları bunun için uygun olabilir. İfadeleriniz kısa, açık ve dürüst olmalıdır.  İddialı görünmek herzaman iyi sonuç vermeyebilir.

Günümüzde bir emlak ofisi web sitesi kurmanın, gayrimenkul sektöründe büyümek ve prestij elde etmek açısından bir zorunluluk haline geldiği yadsınamaz. Siz de dijital dönüşüm için gerekli iş süreçlerini ertelemeyin. Düşündüğünüz kadar zor olmadığını, birbirine entegre altyapıların sizlere kolaylık ve verim sağlayacağını göreceksiniz.

 

RE-OS.com Destek Ekibi

Başarılı bir emlak ofisi web sitesine sahip olmanız için RE-OS.com Destek Ekibi olarak yanınızdayız.

RE-OS Size Gayrimenkul Bulsun