Emlakçılık Sertfikası Nedir, Ne İşe Yarar?

blog-gorsel

16.6.2019

Emalkçılık sertifikası nedir, nasıl alınır, almak için gerekli şartlar nelerdir ve ne işimize yarar?

Emlakçılık Sertifikası Nedir ? 

Emlak danışmanı olmayı düşünen kişilerin ilk aklına gelen konu gerekli sertifikanın nasıl alındığıdır. Emlak danışmanlığının ilk adımı da hiç şüphesiz emlak danışmanlığı sertifikasıdır. Çünkü emlak danışmanlığı yapmak için öncelikle belirli sertifika programlarına katılım sağlanmalıdır.  Bu programlar sonucu aldığınız belge emlakçılık sertifikası ya da emlak danışmanlığı sertifikası olarak adlandırılır.  Emlakçılık sertifikası almamış bir kimse resmi olarak emlak danışmanlığı yapamaz. Emlakçılık sertifikası Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylıdır ve TSE standartlarına uygundur. Bu nedenle aldığınız emlakçılık sertifikanız ülkenin her yerinde ve özel ya da devlet fark etmeksizin bütün kurum ve kuruluşlarda geçerli olacaktır.  

Emlakçılık Sertifikası Nasıl Alınır 

Emlakçılık sertifikaları Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu Müdürlüğü tarafından verilir. Bu sertifikayı almak için Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı kurslara kayıt olunmalı ya da emlakçılar odalarının, emlakçılar derneklerinin kurslarına başvuru yapılmalıdır. Burada önemli olan nokta ise özel bir kurumun sertifika programına kaydolsanız bile bu kurumun Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olduğuna ve MEB onaylı sertifika verdiğine dikkat etmelisiniz. 

Dilerseniz, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı uzaktan eğitim veren kurumların programına kayıt yaptırarak, uzaktan eğitim ile de emlakçılık sertifikası alabilirsiniz. Yoğun tempoda çalışan kişiler için uzaktan eğitim daha çok tercih edilebilir.  

Emlakçılık Sertifikası Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir? 

2018 yılında yapılan değişiklikle birlikte emlakçılık sertifikası almak için 18 yaşını doldurmuş olmak ve en az lise mezunu olmak şart. Ancak bu tarihten önce fiilen iş yürüten kişiler için durumlarını belgelendirmeleri halinde bu şartlar aranmıyor. 

Emlakçılık Sertifikası İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?  

Sertifika programına katıldıktan sonra belge alabilmek için teslim etmeniz gereken belgeler şunlardır :  

  • Öğrenim belgesinin onaylı fotokopisi 

  • Kimlik kartı fotokopisi 

  • Banka dekontu 

  • Vesikalık fotoğraf 

  • Kurs kayıt dilekçesi 

Emlakçılık Sertifikası Ne İşe Yarar? 

Belirli bir taşınmazın alınıp satılmasından, kiralama işlemlerinden ya da hukuki gereklilikleri yerine getirmekten sorumlu kişilere emlak danışmanı denir. Bu mesleği daha iyi yapmanız için almanız gereken eğitim sizlere sertifika programında verilecektir. Emlakçılık sertifikası daha iyi pazarlama stratejileri oluşturmanıza ve müşterileriniz daha memnun etmenize olanak sağlar. Sertifika programının içerisinde yer alan pazarlama dersleri, bu konuda gerekli yetkinliklere sahip olmanızı sağlayacaktır.  

Ayrıca bu kurslarda aldığınız eğitimler müşteri memnuniyetiyle alakalı bütün bilgileri size detaylıca aktaracak, rekabet ortamında rakiplerinizi geride bırakmanızı sağlayacaktır. 

Emlakçılık sertifikasının en önemli avantajlarından bir diğeri ise; bu sertifikayı almanız halinde bankların bünyesinde bile emlak danışmanı olarak çalışabilirsiniz. Üstelik aldığınız sertifikalar tüm ülkede geçerli olacaktır.  

 

Sizlerde emlak danışmanı olmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey emlakçılık sertifikasına başvurmaktır. Ayrıca eğer emlak sektöründe başarılı bir kariyer istiyorsanız gayrimenkul danışmanlarına REOS’un sağladığı olanakları içeren ilgili yazımızı mutlaka okumalı ve bizi takipye kalmaya devam etmelisiniz. 

Ayrıca ilginizi çekebilir: Emlak Ofisi Açmak İçin Gereken Belgeler Nelerdir ?

 

 

 

MLS Mülk Listeleme Servisi
MLS Mülk Lisanslama Servisi
REOS MLS Mülk Listeleme Servisi
REOS MLS Mülk Lisanslama Servisi

RE-OS Size Gayrimenkul Bulsun