Başarılı "Bulut tabanlı gayrimenkul" İşi İçin Danışmanlara İpuçları.

blog-gorsel

5.12.2016

Bulut teknolojisinin gayrimenkul sektöründe kullanımı, çalışma yöntemi olarak çok önemli avantajlar sağlayan ve bunun sonucu olarak gayrimenkul işinde önemli kazançların elde edilmesine imkan veren örneklerle doludur. ABD ile ilgili çarpıcı bir örnekten hareketle, ülkemizde benzer metodlarla önemli işler yapılabilir, önemli gelirler kazanılabilir.Emlak ofislerinin ve emlaçıların ihtiyacı olan yazlım. https://www.bulutfon.com/entegrasyonlar/reos-entegrasyonu

Gayrimenkul sektöründe teknoloji kullanımının önemi ve artan payı hepimizin bildiği ve artık yakından takip ettiği bir konu. Özellikle bulut teknolojisi, artık kişi ve kurumların teknolojiye erişimini ve teknolojinin kullanım alanını çok daha fazla genişletti. Gayrimenkulün “bulut”lanması ise çok daha yakından ve titizlikle incelenmesi ve takip edilmesi gereken bir konu. Hele gayrimenkulün en öncelikli iş kollarından bir olduğu ülkemizde bu konu daha fazla önem arz ediyor.

Mobil teknolojinin yoğun kullanımı, emlak ilanlarında kullanılan her türlü materyalin ve tekniğin (fotoğraf, listeleme, harita gibi) bulut altyapısı kullanılarak oluşturulması, operasyonun hızla bulut tabanına taşınmasını ve bulut tabanlı yazılım kullanımının gayrimenkul işinden önemli kazanç elde edilmesini sağladı.

Bunun çarpıcı bir örneğini sizlerle paylaşmak istedik. Ülkemizde de benzer örnekler olduğu ve bundan sonra da olacağı kesin, ancak Los Angeles’ta yaşanan ve üzerine kitabı da yazılmış çarpıcı bir başarı hikayesini göz önüne sermek de hepimiz için faydalı ve yol gösterici bir kaynak niteliğinde.

Derrick Ruiz: Bulut danışmanlığı için çarpıcı bir başarı hikayesi

Los Angeles’ta yaşayan emlak danışmanı Derrick Ruiz, 12 yaşındaki oğlunu gayrimenkul danışmanı olmak üzere yetiştiriyor.

Kenneth (oğlu) babasının home-ofisinde çalıştığını, çoğu zaman takım elbise giymediğini ve kızkardeşi ile birlikte okuldan geldiğinde, babalarının kendilerini karşıladığını görüyor.

Ruiz: “Abonman kartı ile işe gidip gelmek zorunda değilim; çocuklarımın okul spor aktivitelerine rahatlıkla destek olabiliyorum.” diyor.

“Alım-satım ya da kiralık sunumu amacı ile portföydeki bir eve ya da işyerine gittiğimde, telefonumun kamerası bana yetiyor. Yani anlayacağınız, doğru yöntemleri uygularsanız, gayrimenkul işi, kazançla birlikte çok iyi bir yaşam tarzı da sağlıyor.”

Mesleğinde 30 yılı devirmiş olan veteran emlakçımız güzel bir finansal argümanı da ortaya koymaktan çekinmiyor: “Günümüzde bizler avukatlardan ve doktorlardan daha fazla kazanıyoruz.”

“Gayrimenkul danışmanları, günümüzde avukatlar ve doktorlardan daha çok kazanıyor.”

“Cloud Agent (Bulut Danışmanı): Gayrimenkul danışmanları bulut teknolojisi ile güçlü zihinsel yapıyı birleştirerek nasıl olağanüstü sonuçlar elde ederler?” adlı kitabın yazarı Ruiz, evden tam zamanlı çalışmak ve bulut danışmanlık ağı “eXp Realty”ye dahil olmak suretiyle kendi işini tamamen bulut tabanına taşıyarak hayatının nasıl değiştiğini heyecanla anlatıyor. Bu deneyimi öncesinde, Keller Williams’da da 7 yıllık bir deneyimi olduğunu belirtiyor.

Cloud (Bulut) Mantığı ile Anlaşma Yapmak

Ruiz, şu anki işinin aracısız ve ivedilikle yürümesinden son derece memnun: “Geçen gece, bir alıcı beni telefonla aradı ve bir ilanla ilgili bilgi istedi.” Ruiz, finansman, nakit akışı, giderler ve vergilerle ilgili bilgileri içeren gayrimenkul bilgilerini kaliteli görsellerle birlikte telefon üzerinden müşterisine yolladı. Yatırımcı da satın alma kararı için hazırdı ve aynı gece daha geç bir saatte gayrimenkul için teklif vermek istediğine dair mesajı atmıştı.

Bu nedenle Ruiz şunu rahatlıkla söyleyebiliyor: “İşte bu olay, bulut tabanında çalışmanın mantığını çok iyi anlatıyor. Ofis ortamına geri dönmem için hiç bir neden yok.”

Cloud (Bulut) Danışmanınızı Akıllıca Seçmek

Ruiz konu ile ilgili önemli bir ekleme yapıyor: “Diğer eXp temsilcileriyle birlikte bulut danışmanlığı işini yapmak çok önemli. Gelir paylaşımında ve diğer danışmanları eXp Realty’de iş yapma konusunda cezbetmede çok büyük fırsatlar var.”

Ruiz, doğru bulut danışmanını seçmede dikkatli olunması konusunda uyarıda bulunurken, bulut danışmanı ile ilgili de birtakım bilgiler veriyor: “eXp’ye dahil olduğumuzdan beri, sanal ofisler ve bulut danışmanlığı çok hızlı yayılıyor.” Ve şunu ekliyor: “Doğru teknolojik altyapıyı kullanan ve eğitilen bir danışman nasıl sadece % 100 oranında kendi işlem komisyonuna konsantre olabiliyor, anlamıyorum.”

“eXp’de sanal ofiste eğitim ve iş görüşmelerini gerçekleştirebiliyoruz ve bir ‘avatar’ eşliğinde sanal ofiste dolaşıp toplantılarımızı gerçekleştirebiliyoruz.”

Ruiz, söz konusu çalışma şeklinin, işbirliğine son derece açık bir yapı olduğunu belirtiyor. eXp Realty’nin kampüse benzeyen platformu, San Diego Üniversitesi’nin oyun uygulamasından geliştirilmiş.

“Bu kitabı yazmamın bir nedeni de meslekdaşım olan danışmanların diğer danışmanları da bu ekibe dahiletmeye ikna etmesini sağlamaktı. Bu sayede, meslekdaşlarıma düşük fiyatla daha büyük işler almayı ve bu sayede ikna edebilecekleri diğer danışmanlara ulaşabilecekleri bir iş modelini teklif etmiş oldum.”

eXp Realty’nin Büyümesi

eXp Realty, yeni kişileri sisteme dahil etmede başarılı olan danışmanlar için yedi kademeli bir gelir sistemine sahip. eXp Realty CEO’su Glenn Stanford (ayrıca eski Keller Williams çalışanı), geçen yıl bu zamanlar 650 civarı danışmanla çalışırken, bugün 1400’ün üzerinde danışmanlarının olduğunu, iki katı büyüttükleri ölçeklerini, önümüzdeki 12 ayda iki katı daha büyüteceklerini belirtiyor. Şu an itibariyle 41 eyalette danışmanları mevcut; bir yıl içinde 50 eyalete ulaşmaları bekleniyor. 2020 yılı için danışman sayısı hedefi ise 10.000.

Derrick Ruiz, bulut tabanlı teknolojiyi gayrimenkul sektörüne taşıyarak çıkığı açmış profesyonellerden biri. Günümüzde birbiriyle son derece bağlantılı bir dünyada yaşıyoruz ve fiziksel nitelikleri ön planda olan işler, bulut teknolojisi karşısında “değer kaybediyor”. Ancak tabii ki bu durum teknolojiye yatkın doğru zihinsel yapı olmadan hiç bir anlam ifade etmiyor.

Ruiz, yıllık ortalama 10 – 15 milyon dolarlık iş hacmi gerçekleştiriyor. Bu hacim, 2016 yılı ilk yarısı için “8.5 milyon dolar” olarak gerçekleşmiş. Komisyon / hizmet gelirinin bölüştürülmesi işinin ise henüz sınırlı destek bulduğunu, işini bulut danışmanlığına taşıyacaklar için bir uyarı olarak belirtmeden geçemiyor.

Bu hikayeden ülkemize uyarlanacak çok fazla örnek, yazılacak bir çok başarı hikayesi çıkabileceğini düşünenlerdenseniz, gayrimenkul işinin odağına bulut teknolojisini ve müşteriyi koyarak hareket etmeniz gerektiğinin de farkına varmışsınızdır.

https://www.bulutfon.com/entegrasyonlar/reos-entegrasyonu

RE-OS Size Gayrimenkul Bulsun