Günlük Konut Kiralama Eskisi Kadar Rahat Gerçekleşmeyecek

blog-gorsel

11.10.2016

Gerek ülkemizde, gerekse Dünyanın diğer önemli şehirlerinde, çok sık başvurulan kiralama yöntemlerinden olan günlük kiralamalar, güvenlik, "mahalle baskısı", denetim zorluğu gibi nedenlerle giderek zorlaşmaya ve yasalarla kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

ABD’de özellikle Airbnb.com üzerinden gerçekleşen kısa süreli kiralama işlemleri, giderek artan şikayetler ve güvenlik problemleri üzerine, yasal bazı sınırlamalara tabi olmaya başladı. Bu da bu tür kiralamaların giderek azalmasına neden olacak gibi görünüyor. En son Anaheim (Los Angeles, CA) şehri bu tür kiralamalarda ortaya çıkan güvenlik, çevresel faktörler ve Şehir sakinlerinin şikayetleri üzerine yerel yasa düzenlemeleri ile kısıtlamaya gitti. Bu düzenleme ile, Bu tür kısa süreli ya da günlük kiralama yapan ev sahipleri, kısa süreli günlük kiralama faaliyetlerine son vermek zorunda kalacak. Konu ile ilgili şikayetler, büyük ölçüde güvenlik, çöp, gürültü ve park problemi gibi nedenlerden kaynaklanıyor.

Ülkemizde de, özellikle büyük şehirlerde son dönemde giderek artan sayıda gerçekleşen terör saldırılarının arkasındaki en önemli güvenlik zafiyetlerinden birinin, suçluların hiçbir güvenlik taramasına takılmadan uzun süre ve bir sürü farklı bölgede bu tür kısa süreli kiralanan konutlarda kalmasının olduğu ortaya çıkmıştı. Ayrıca Maliye açısından da faturasız işlem, vergi kaçağı gibi başka olumsuzluklar da sözkonusu. Bu nedenle, bu tür kiralamalar bazı lokasyonlarda yasal olarak olmasa da, ciddi şekilde kısıtlanarak güvenli hale getirilmesine yönelik bir takım önlemler alınmaya çalışıldığı kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Başta ABD olmak üzere, ülkemizde ve dünya genelinde, şehir / mahalle sakinleri kısa süreli günlük kiralamalara daha fazla karşı çıkıyor ve bu tür kiralamalara karşı daha fazla yasal önlem alınıyor.

Kısa süreli kiralamalarla ilgili bu eğilim, yerel turizm ya da ticari hareketliliği de olumsuz etkileyen özelliği nedeniyle şehir ya da mahalle sakinlerinin de zaman zaman görüş ayrılığına düşmesine neden olmakta. ABD’deki bazı örnek uygulamalar da (New York, gibi) Airbnb.com gibi uygulamalar üzerinden gerçekleşen kiralamaların 1 aydan daha az olmaması, aksi takdirde para cezası uygulanması (ev sahibine $ 7.500 ceza) gibi durumlar içermekte. Bakalım Arbnb.com gibi uygulamalar konuya nasıl bir çözüm bulacak ve şehirler ya da kasaba yönetimleri, günlük kiralamaya alternatif konaklama modellerini hızla hayata geçirmede yeterince başarılı olabilecekler mi?

RE-OS Size Gayrimenkul Bulsun