Sıkışan Piyasa Takasa Sarıldı | Ekonomim.com

23.5.2024

RE-OS.com kurucusu Hüseyin Öztürk, konut piyasası ile ilgili Ekonomim.com'a özel açıklamalarda bulundu.

Düşen alım gücü ve artan finansman maliyetleri konut ve otomotiv gibi lokomotif sektörlerde piyasayı alternatif takas seçeneklerine yöneltti. Konut ihtiyacı olan lüks aracını, otomobil almak isteyen arsa veya ofisini takasa veriyor. Bazı emlak sitelerinde takas ilanları ilk çeyrekte yüzde 60'ın üzerinde artarken, oto bayileri de “gayrimenkul timi” kuruyor.

Yüksek enflasyon ortamında alım gücü düşen tüketici, yüksek faiz nedeniyle krediye de erişemeyince, otomotiv ve gayrimenkulde takaslı satışlara yöneldi. Geçmişte takasa sıcak bakmayan satıcılar, işlerin düştüğü son dönemde piyasayı canlı tutmak için artık takasa da razı geliyor. Online satış sitelerinde de takas ilanlarının son dönemde arttığı görülüyor.

Birçok ilanda takasa uygun gayrimenkuller sunuluyor

Krediye erişimde yaşanan zorluklar konut piyasasında da sert frene neden olmuş, satışlar hızla düşmeye başlamıştı. İlan sitelerinde satılık konut sayısı hızla artarken, bekleme süreleri de bir iki ayı bulmaya başlamıştı. Bu durum konut piyasasında da takas usulü satışları yaygınlaştırdı.

Emlak ofislerini online platformda buluşturan RE-OS.com’un kurucusu Hüseyin Öztürk, emlak sektöründe takas işlemlerinin giderek arttığını gözlemlediklerini ifade etti. Öztürk, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Günümüzde birçok ilanda takasa uygun gayrimenkuller sunuluyor. Bu da alıcılar için esnek ve yaratıcı ödeme yöntemleri sağlıyor. Kendi platformumuzda da gayrimenkul portföyü kaydedilirken, takas kabul edilip edilmediği ve ediliyorsa ne kadar nakit, ne kadar mal karşılığında olduğunun bilgisinin girişini istiyoruz. Özellikle bu yıl içinde takas işlemlerinin popülaritesinde büyük bir artış yaşandığını gördük. Önceki yılın aynı dönemine göre takas işlemlerinin yüzde 63 arttığını söyleyebilirim. Dikkat çeken bir diğer nokta ise genellikle takas işlemlerinin yüzde 50’si nakit, geri kalanı mal takası olacak şekilde gerçekleşiyor. Bu trend, piyasanın değişen dinamiklerini ve insanların farklı ödeme yöntemlerine artan eğilimlerini açıkça gösteriyor. İnsanlar, gayrimenkul alım satımlarında artık daha fazla esneklik ve alternatif ödeme yolları arayışı içerisinde.”

 

Haberin tamamı için kaynak: https://www.ekonomim.com/ekonomi/piyasa-takasa-donuyor-haberi-744346

RE-OS Size Gayrimenkul Bulsun